İsrail Bahreyn’de örtülü olarak temsil edilecekmiş!

25 Haziran 2019 Salı, 00:19

ABD Başkanı Donald Trump ‘refah’ vaadiyle Filistinlileri İsrail yanlısı barış plânını kabul etmeye zorlamak istiyor. Sözde refah plânının ilk aşaması 25-26 Haziran’da Bahreyn’de yapılacak çalıştay ile gerçekleşecek. Plânın resmi duyurusu Eylül ayında İsrail’de yapılacak seçimlerinin sonuçlarına bağlı. Trump plânını Netanyahu hükümeti kurduğunda açıklayacak.

Manama’da yapılacak olan “Refah için Barış” çalıştayının Filistinliler tarafından boykot edildiği için sönük geçmesi bekleniyor. Çalıştay’a Arap dünyasından sadece 6 ülke katılıyor. Bu ülkeler Mısır, Fas, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar. “Manama Çalıştayı” Arap devletleriyle resmî diplomatik ilişkisi bulunmayan İsrail için ayrıca önemli.

Trump yönetimi İsrail ile sözkonusu Arap devletleri arasındaki fiilî ilişkiye meşruiyet kazandırmak istiyor. Trump’ın sözde barış plânı için bu tablo muhteşem bir halkla ilişkiler başarısı olacaktı. Bu yüzden Beyaz Saray İsrail’in de çalıştayda temsil edileceğini açıklamıştı.

Filistinlilerin çalıştay boykotu Trump’ın halka ilişkiler plânını sekteye uğrattı. Filistinlilerin katılmadığı çalıştaya iştirak etmesi sakıncalı görülmüş olmalı ki İsrail hevesle beklediği daveti alamadı. Yani Manama’daki Filistin çalıştayında Filistinliler de, İsrailler de olmayacaklar. Amerikalılar Filistinlilerin boykotu sebebiyle uğradıkları itibar kaybını telafi etmek için “Çalıştay’da Filistinliler için ekonomik vizyonumuzu sunmak istiyoruz. Bu nedenle siyasi olanlara değil sadece ekonomik yönlere odaklanmayı amaçlıyoruz” diyorlar.

Çalıştay’a davet edilmeyen İsrail, Trump yönetiminin kararına saygılı olduğunu belirtmiş olsa bile yaşadığı hayal kırıklığı gözden kaçmıyor. Beyaz Saray ise İsrail’i teskin etmek amacıyla çalıştaya Yahudi iş adamlarını davet etmeyi plânlıyor imiş. Ancak hangi iş adamlarının çalıştaya katılacağı henüz belli değil. Netanyahu’ya yakın kaynaklar çalıştayda İsrail’in örtülü şekilde temsil edileceğini öne sürüyorlar. Bu bağlamda bir uluslararası danışmanlık şirketi olan“Novard Group”un CEO’su Yoav Mordechai’nin çalıştaya katılabileceği söyleniyor.

İsrail ordusundan emekliye ayrılan General Mordechai’ye göre İsrail, İran karşıtı Arap devletleri için potansiyel olarak stratejik bir müttefik. Mordechai, sözkonusu devletlerin kendi içlerindeki ‘İslamî meydan okumalar’ karşısında İsrail’in yardımına ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Mordechai Arap dünyasında kendilerini Filistin meselesine bağlı hissetmeyen genç liderlerin yükselişini İsrail’in özenle desteklemesi gerektiğini de savunuyor. Kaleme aldığı makalelerde İsrail şirketleriyle Arap şirketleri arasındaki ekonomik faaliyetlerin artırılmasını isteyen Mordechai, Trump’ın bu bağlamdaki Ortadoğu politikasını da hararetle destekliyor.

Bir başka gelişmeyse, Beyaz Saray’ın isteği üzerine Bahreyn yönetiminin İsrailli bir grup gazeteciye çalıştayı izleme izni vermesiydi. Haber doğruysa, İsrailli gazeteciler ilk defa Bahreyn’e girmiş olacaklar. Bu, İsrail ile resmî diplomatik bağları olmayan Bahreyn için şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir hamle. Trump İsrail ile Körfez rejimleri arasındaki fiilî ilişkilere resmiyet kazandırmaya çalıştığı için Bahreyn’in bu hamlesi sembolik değer taşıyor.

Arap dünyasının önde gelen rejimleri şimdiye kadar İsrail ile gizliden gizliye flört ediyorlardı. Trump’ın fırça darbeleriyle bu gizli kapaklı ilişkiler artık ifşâ oluyor. Gerçi Filistinliler Arap rejimlerinin acziyetlerine ve ihanetlerine defalarca tanık olmuştular. Filistinlileri az bir para karşılığında teslim almayı amaçlayan “Manama Çalıştayı” da listeye dahil oluyor, durum bu. (Yeni Şafak)