'Yargı İstanbul'da Ayrı, Amed'te Ayrı İşliyor'

'Yargı İstanbul'da Ayrı, Amed'te Ayrı İşliyor'

KCK'dan tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye talebinin reddedilmesi kararına itirazının yapıldığı Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bu karar, 'Yargı İstanbul'da Ayrı, Amed'te Ayrı İşliyor' yorumlarını beraberinde get

Geçtiğimiz hafta aynı karar BDP'nin tutuklu diğer 3 milletvekili için verilmişti. Bu kararla birlikte BDP'li milletvekillerinin tahliye umudu bitmiş oldu.

Anayasa Mahkemesi'nin CHP‘nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay hakkında verdiği karardan sonra Diyarbakır Barosu avukatları, BDP'li tutuklu milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa), Gülser Yıldırım (Mardin) ve Kemal Aktaş'ın (Van) tahliye edilmeleri için Diyarbakır'da yargılandıkları 5. ve 6′ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu. Diyarbakır 5′inci Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın, 6. Ağır Ceza Mahkemesi de Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş tutukluluk halinin devamını yönünde karar vermişti. Bunun üzerine sanık avukatları, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım için 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir üst mahkemesi olan Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş için ise 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir üst mahkemesi olan 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunmuştu. İtirazı değerlendiren Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi savcısı mahkemeye sunduğu mütalaasında milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş'ın tahliyesini talep etti. Ancak mahkeme heyeti, sanıkların tutukluğuna karar verdi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir üst mahkemesi olan 6. Ağır Ceza Mahkemesi de Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında yapılan itirazı değerlendirerek bugün karara bağladı. Mahkeme heyeti savcının tahliye talebine rağmen milletvekillerinin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bu son kararla birlikte BDP'li milletvekilerinin tahliye umutları bitmiş oldu. (CİHAN)