"Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur"

"Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur"

Mardin'de düzenlenen bayramlaşma programına katılan HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, geçmişi Ramazan olanın geleceğinin bayram olacağını söyledi.

Mardin'de Mustazaflar Cemiyeti Kızıltepe Şubesi, Ramazan Bayramı dolayısıyla dernek binasında program düzenledi.

İkindi namazının ardından başlayan bayramlaşma programına HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç ile İlçe Başkanı Burhan Aydın, Kızıltepe İlçe Başkan Yardımcısı Abdullah Kavan ve Mustazaflar Cemiyeti Kızıltepe Şube Başkanı İbrahim Bahadur, dernek üye ve gönüllüleri ile vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkan Yardımcısı Kavan, katılımcıların ve ilçe halkının bayramını kutlayarak, Ramazan ayında yapılan ibadetlerin Ramazan'dan sonra da devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Daha sonra katılımcılara hitap eden HÜDA PAR GİK üyesi Kılınç, geçmişi Ramazan olanın geleceğinin bayram olacağını söyledi.

Ramazan Bayramı dolayısıyla bir araya geldiklerini hatırlatan Kılınç, şunları söyledi: "Allah-u Teâlâ, Ramazan ayından sonra bayrama da ulaşmayı bize nasip etti. Rabbim, bu ayda yaptığımız bütün ibadetleri kabul etsin. Malum, meşhur bir söz vardır: Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur. Ramazan ayında nefse zor gelmesine rağmen nasıl ki oruç tutmuşsak ve şimdi bayrama ulaşıp sevinç yaşıyorsak umut ediyoruz ki Allah-u Teâlâ ahiretimizi bayram yapacaktır. Malum olduğu üzere, İslam'da ibadetlerin sevabı zikredilmiş ama Ramazan ayı sevabı ve mükâfatını ancak Allah'ın verebileceği ifade ediliyor. Bu ayın Allah katında ne kadar değerli olduğunu biliyorsunuz, bunu anlatmama gerek yok ancak bir hadis ile size müjde vermek istiyorum. Allah Resulü, 'Her kim Ramazan ayına ulaşır, ibadetlerini eksiksiz yapar, inanarak ibadetlerini eda ederse ve Ramazan ayından çıkarsa Allah bütün geçmiş günahlarını affeder.' diyor. Bu ayın kadri büyüktür çünkü bu ayda Kur'an-ı Kerim nazil olmuştur."

Konuşmaların ardından salavatlar eşliğinde bayramlaşıldı. Bayramlaşma programı, şeker ikramının ardından sona erdi. (M. Salih Keskin - İLKHA)