'ABD'nin terörizmle mücadelesi DEAŞ'ı ortaya çıkardı'

'ABD'nin terörizmle mücadelesi DEAŞ'ı ortaya çıkardı'

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin Asya ve Ortadoğu'da sözde 'terörizmle mücadele' adı altında yürüttüğü savaşta 500 binden fazla insanın öldüğünü ve DEAŞ gibi örgütlerin ortaya çıkmasına neden olduğunu savundu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD'nin Asya ve Ortadoğu'da sözde "terörizmle mücadele" adı altında yürüttüğü savaşı eleştirdi.

ABD'nin sözde "terörizmle mücadelesinde" 500 binden fazla insanın öldüğünü ve sadece 2016 yılından bu yana 110 bin kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Zarif, bu doğrultuda atılan adımların Irak, Libya, Yemen ve Suriye gibi ülkelerin yıkılmasına yol açtığını belirterek, DEAŞ ve El Kaide bağlantılı diğer örgütleri de ortaya çıkardığını savundu.

Zarif, söz konusu savaşın ABD'li vergi mükellefleri için sadece 5 trilyon 600 milyar dolar ek maliyet doğurduğunu aynı zamanda 7 bin vatandaşının da ölümüne yol açtığını söyleyerek, Ortadoğu için oluşturduğu bedelin ise tahminlerin ve değerlendirmelerin çok ötesinde olduğunu kaydetti. (AA)