Çin ordusuna 2019’un ilk emri: “Savaşa hazır olun”

Çin ordusuna 2019’un ilk emri: “Savaşa hazır olun”

Çin cumhurbaşkanı Şi Cinping, Cuma günü, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na, ülkenin eşi görülmemiş risklerle karşı karşıya olduğunu belirterek “savaşa hazır olun” emrini verdi.

Çin cumhurbaşkanı Şi Cinping, Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askeri Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, bütün askeri birimlerin ulusal güvenlik hususlarını en doğru biçimde anlamalarını ve beklenmedik kriz ve çatışmalara karşı hazırlıklı olmalarını söyledi. Toplantıda Şi, ayrıca askeri eğitim ve çalışmaların artırılmasına yönelik 2019’un ilk emrini de vermiş oldu. Çin Devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre, Şi’nin önceliklerinin savaşa karşı hazırlık, birliklerin teftişi gibi askeri eğitimlerin arttırılmasının yanında, bu çalışmaların Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun birimlerinin tamamına uygulanması bekleniyor. 

South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, Şi, 2012de Cumhurbaşkanlığına ve Merkezi Askeri Komisyon başına geldiğinden beri, Halk Kurtuluş Ordusu’nun askeri hazırlılığını arttırmak için ısrarını sürdürüyor. 

Şi Tayvan’la ‘barışçıl bir birleşme’ hususunda arzularını dile getirse de, SCMP’a konuşan emekli Çin Halk Kurtuluş Ordusu komutanı Yue Gang’a göre Şi’nin askeri alanda toplanma çağrısı, Pekin ve Taipei arasında artan tansiyonla beraber, ABD ve Çin arasında büyüyen jeopolitik belirsizliğe de işaret ediyor. Her iki durumda da Çin’in en kötü koşullarda en iyi çözümü üretme yoluna gittiğini ifade eden Gang, önümüzdeki yıl boyunca ABD’nin Çin’le aralarındaki ticaret savaşı hususunda Tayvan’ı ve Güney Çin Denizi’ni pazarlık olarak kullanabileceğini belirtti. (Ajanslar)