Libya gibi olmayacağız

Libya gibi olmayacağız

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD’nin açık açık darbe girişiminde bulunduğu ülkesinin Libya gibi olmayacağını söyledi. Trump yönetiminin Libya, Irak, Suriye ve Afganistan’da yaptıklarına benzediğinin altını çizen Maduro, “ABD silahlı bir muhalefet oluşturmaya çalışıyor. Ama bütün planlarını bozduk” diye konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’te düzenlenen basın toplantısında konuştu. ABD’nin ülkesinin zenginliklerine göz diktiğini kaydeden Venezuela lideri, ülkesinin Libya’ya dönüşmeyeceğinin altını çizdi.

SEÇİM DEĞİL DARBE İSTİYORLAR

ABD ve bazı bölge ülkelerinin, Venezuela’ya yönelik askeri tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve diğer zenginliklerini kontrol etme isteğinden kaynaklandığını anlatan Maduro, “Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe istiyorlar” ifadelerini kullandı.

‘ABD’NİN SONU GELMELİ’

ABD’nin Venezuela politikasının, Libya, Irak, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde uyguladığı politikalara benzediğini kaydeden Maduro, “Libya’da ulaştıkları noktaya, yani silahlı muhalefete Venezuela’da ulaşamadılar. Denediler ama biz izin vermedik ve hiçbir zaman izin vermeyeceğiz” dedi. “Afganistan, Irak, Libya, Suriye halkına bomba şeklinde kaç tane hediye gönderdiler” sorusunu soran Venezuela lideri, “Bu yeryüzünden silinmesi gereken bir imparatorluğun gerçek yüzüdür. ABD imparatorluğunun sonu gelmelidir” şeklinde konuştu.

BİZİ RAHAT BIRAKIN

Kendisini geçici başkan ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun isteğiyle ülkeye gönderilen yardımları ise şov olarak nitelendiren Maduro, “İnsani yardım Venezuela’ya müdahaleyi haklılaştırmak için bir şova dönüştürülmüştür” dedi. Dünya medyasında ‘Maduro yardımı reddediyor’ şeklinde bir tablo çizildiğini ifade eden Venezuela lideri, “Bu hileli bir pakettir. ABD hükümetinin ekonomik yaptırımlar ve engellemeler üzerinden Venezuela’nın kaynaklarını çaldığı gerçeğini örtüyor. Yaptırımları durdurun ve Venezuela’yı rahat bırakın” şeklinde konuştu. Maduro ayrıca, “Eğer yardım etmek istiyorlarsa, üzerine çöktüğünüz ve ulaşımına engellediğiniz Venezuela’nın parasını bırakın” çağrısında bulundu. Venezuela lideri, altın ve petrol üretimini de artıracaklarını açıkladı.

ABD Venezuela ordusu ile görüşüyor

ABD temas halinde olduğu Venezuela ordusu mensuplarına Başkan Nicolas Maduro’yu terk etme çağrısı yaptı. Reuters haber ajansına konuşan ismini açıklamak istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi, “Eski Maduro rejiminin üyeleri ile, ordu mensupları ile çok sınırlı da olsa hala görüşüyoruz” dedi. Yetkili, Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendini geçici başkan ilan ettikten sonra az sayıda ordu üyesinin Maduro’nun tarafından ayrılmasını “Onların, tepeden daha büyük kayaların düşüşüne şahitlik etmeden önce gördüğümüz aşağıya doğru yuvarlanan ufak çakıl taşları olduğuna inanıyoruz” şeklinde nitelendirerek, başka ordu mensuplarının da Guaido tarafına geçmesini beklediklerinin sinyalini verdi. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido ise, AFP’ye verdiği röportajda, “ülkedeki acil insani durumu” durdurmak için yabancı bir gücün askeri müdahalesine izin verip vermeyeceklerine yönelik soruya muhalefet olarak mümkün olan her şeyi yapacakları yanıtını verdi. (Ajanslar)