Duası kabul olan şehit; Abdulaziz Rantisi

Duası kabul olan şehit; Abdulaziz Rantisi

Duası kabul olan şehit Prof. Dr. Abdulaziz Rantisi şehadetinin 15. sene-i devriyesinde rahmet ve minnetle yad ediliyor.

Ümmetin onuru Hamas’ın kurucu liderlerinden olan Prof. Dr. Abdulaziz Rantisi şehadetinin sene-i devriyesinde rahmet ve minnetle yad ediliyor.

Hareketin kurucu lideri Şeyh Ahmed Yasin'in 22 Mart 2004'te şehit edilmesinden sonra hareketin sancağını devralan ancak bu görevi üstlenmesinden sadece 25 gün sonra yani 17 Nisan 2004 tarihinde şehit edilen Abdülaziz Rantisi’nin şehadetinin üzerinden 15 yıl geçti.

Çileli bir ömür süren ve davasından asla taviz vermeyen Rantisi şu sözleri zihinlere kazınmıştı:

"Ölüme burun kıvıracağımızı mı sanıyorlar? Kanserle de olsa, kalp krizinden de olsa ya da bir apachi helikopterinin füzesi ile de olsa ölüm ölümdür. Nasıl gelirse gelsin hepimiz öleceğiz ve hepimiz o günü bekliyoruz. Kalp kriziyle gelmiş, apachi füzesiyle gelmiş hiç bir farkı yok. Ama ben Apachi ile gelecek olan ölümü tercih ediyorum."

DAVASINDAN TAVİZ VERMEDİ

Rantisi’nin zindan ve sürgünlerle İslam davasından taviz vermesinin mümkün olmadığını anlayan Siyonist İsrail Rejimi, 10 Haziran 2003 tarihinde, Rantisi’nin aracına doğru füze saldırısında bulundu. Ancak Allah'ın izniyle Rantisi yaralı olarak kurtuldu. Suikastta iki Filistinli olay yerinde, Rantisi'nin bir koruma görevlisi de hastanede şehit oldu. Rantisi ve oğlu dâhil 25 kişi de yaralandı.

MÜCAHEDEDEN GERİ ADIM ATMADI

Prof. Abdülaziz Rantisi, Şeyh Ahmed Yasin'in şehit edilmesinden sonra Filistin İslâmi Direniş Hareketi HAMAS’ın Gazze bölgesi genel sorumlusu seçildi.

Direniş ve mücadelenin içinde yoğrulmuş biri olan Rantisi, hicretten sürgüne, zindandan füze saldırısına kadar, Siyonist vahşetin yansıması olan bütün zulümlere muhatap olmasına rağmen verdiği mücahededen geri adım atmadı.

DUASI KABUL OLDU VE RABBİNE KAVUŞTU

17 Nisan 2004 tarihinde Prof. Rantisi'nin arabası, Gazze şehrinin kuzeyinde el-Gifari mahallesinde bulunan el-Cela caddesinde işgalci saldırganlarının helikopterleri tarafından atılan füzelere hedef oldu.

Rantisi'nin iki koruma görevlisi ile 25 yaşındaki oğlu Muhammed olay yerinde şehit oldu. Bu üç kişinin bedenleri atılan füzelerle parçalanmış ve organları etrafa saçılmıştı. Bu saldırıda ağır bir şekilde yaralanan Prof. Dr. Abdülaziz Rantisi, Gazze'deki Şifa hastanesine kaldırıldı. Ancak gösterilen tüm gayretlere rağmen kurtarılamadı ve arzuladığı şehadet mertebesine ulaştı. (Milli Gazete)