'Suud'un Yemen halkına yönelik kuşatması büyük felaketlere sebep oldu'

'Suud'un Yemen halkına yönelik kuşatması büyük felaketlere sebep oldu'

El-Mesire haber ajansının bildirdiğine göre, Sana'a Uluslararası Havalimanı'nın kapanmasından üç yıl geçmiş olmasına rağmen, Yemen'deki hasta ve yaralı insanlar dertleriyle başa çıkmaya devam ededken hastalıklarını iyileştirmek için seyahat etme hakkına sahip olmadıkları belirtildi.

Suudi rejiminin Yemen halkına yönelik kuşatması, Yemen halkının sağlığında büyük felaketlere sebep oldu. Uluslararası örgütler ve kurumlar bu suçlar karşısında sessiz kalmaya devam ediyor.

Yemen halkına uygulanan Suudi-Amerikan ablukası, ülkedeki insani durumu her geçen gün daha da kötüleştirdi. Sanaa Uluslararası Havalimanı'nın kapatılmasından üç yıl geçmiş olmasına karşın, yüz binlerce hasta ve çok ağır koşullara sahip insanlar tedavi için ülke dışına çıkmaları gerekiyor. Havaalanının kapatılması birçok sorunu ve acıyı beraberinde getirdi ve insani durumu sağlık açısından feci denecek noktaya ulaştırmış durumda.

Yemen Sağlık Bakanlığı'nın (Sanaa'daki Ulusal Kurtuluş Devleti) resmi sözcüsü Yusuf el-Hazeri, el-Mesire muhabiri ile yaptığı röportajda şunları ifade etti: 300 binden fazla Yemenli hasta tedavi için yurtdışına seyahat etmekten mahrum edildi. Bugüne kadar, bu hasta vatandaşların 40 bini, yurtdışında tedavi olmadığı için öldü. Her gün, ülke dışına çıkamayan 30 Yemenli hasta, tıbbi yetersizliklerden dolayı tedavi olamadığı için maalesef hayatını kaybediyor.

Yemen'de sağlık alanında yaşanan diğer bir facia ise, Sana'a Uluslararası havalimanının kapalı olması dolayısıyla yurt dışına çıkamayan ağır yaralı insanlar, her gün daha kötü fiziksel durumla karşı karşıya kalmaktadır, bir çoğunun yaraları kalıcı hale gelmektedir. Yemen'deki sağlık alanındaki diğer bir facia ise ilaç konusundaki sıkıntı. Yemen Sağlık Bakanlığı'ndaki yüz yirmiden fazla ilaç türü şuan ellerinde bulunmuyor. Havaalanının kapatılması nedeniyle Yemen ilaç pazarlarındaki 36'dan fazla ilaç tamamen bulunmuyor. Bu nedenle, Yemen Uluslararası Havalimanı'nın kapatılması, sağlık sektöründe bir felakete neden oldu; bu ise Yemen halkının dört yıl boyunca düşmanın bombardımanın altında doğrudan acı çekmesine neden oldu.

Sanaa Uluslararası Havalimanı yönetimi, Birleşmiş Milletlerin ve dünyadaki diğer kurumların havaalanının kapatmasına sessiz kalmalarını kınadı ve bu insani felaketi sona erdirmek ve havaalanını açmak için tüm yolları denedi, ancak herhangi bir sonuç alamadı.

Sanaa Uluslararası Havalimanı müdürü Halid el-Şayif bu konuda yaptığı açıklamada; "Biz bunun için müzakerede bile bulunduk. Sana'a Uluslararası Havalimanı'nın açılması müzakereler için en önemli şartlarımızdan biriydi. Sanaa Uluslararası Havaalanının açılması için müzakereler, protestolar, basın toplantıları, twetter mesajları ve tüm araç ve yöntemleri kullandık, ancak hiçbir sonuç alamadık. Uluslararası olarak ölümcül ve garip bir sessizlik var. Yemen'deki insanlık krizi birkaç katına çıktı ve günden güne de artıyor; hasta sayısı ve hastalıklardan kaynaklanan ölüm sayısı yükseliyor." dedi. (El-Mesire)