ABD çocukları da savaştıran Suud'u 'Çocuk savaşçı' listesinden çıkardı

ABD çocukları da savaştıran Suud'u 'Çocuk savaşçı' listesinden çıkardı

Reuters, Amerika Birleşik Devletleri'nin sahadan gelen bilgilere rağmen 'çocuk asker kullanan ülkeler listesi'ne Suudi Arabistan'ın eklenmesini engellediği öne sürdü.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), sahadan gelen bilgilere rağmen 'çocuk asker kullanan ülkeler listesi'ne Suudi Arabistan'ın eklenmesini engellediği öne sürüldü.

Reuters'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, danışmanlarının Suudiler'in öncülüğündeki koalisyonun Yemen'de çocuk yaşta savaşçı kullandığı uyarılarına kulak tıkadı.

Ajansa konuşan 4 kaynak, Riyad yönetiminin Yemen'de faaliyet gösteren ABD destekli koalisyon adına savaşmak için Sudan'dan çocuk savaşçılar tuttuğu bilgisinin ABD Dışişleri Bakanlık uzmanlarına ulaştığı ve uzmanların bu bilgi ışığında yakın zamanda açıklanacak olan 'çocuk asker kullanan ülkeler listesi'ne Suudi Arabistan'ın da eklenmesini tavsiye ettiğini ifade etti.

Kaynakların üçüne göre, bazı ABD Dışişleri yetkilileri, Sudanlı güçlerin kim tarafından yönetildiğinin net olmadığını öne sürerek Suudi Arabistan'ın listeye eklenmesine direnç gösterdi.

Aynı kaynaklar, listeye Suudi Arabistan yerine, geçen sene listeden çıkarılan Sudan'ın ekleneceğini ifade etti.

Riyad hükümeti konu ile ilgili yorum yapmadı. Koalisyon güçleri daha önce, uluslararası insan hakları standartlarının korunduğunu belirtmiş ve çocuk asker kullanımını reddetmişti.

Yemen'de 5 yıldır süren savaşta 10 binlerce kişi hayatını kaybetti

Yemen'de 5'inci yılına giren ve henüz sona erme yolunda somut işaretler vermeyen savaşın siviller üzerindeki yıkıcı etkisi devam ediyor. 'Arap Baharı' olarak adlandırılan halk hareketlerinin savaşa dönüştüğü Suriye ve Libya kadar dünyanın gündemine gelmeyen, kimilerine göre "Unutulan savaşın" bedelini on binlerce Yemenli yaşamını yitirerek, milyonlarcası da açlık nedeniyle ölümün eşiğine gelerek ödüyor. Savaşta milyonlarca kişi de evlerini terk edip kaçmak zorunda kaldı.

Gelinen süreçte Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon güçlerinin Yemen'e yönelik saldırıları devam ediyor. (Euronews)