Heniyye Mısır heyetiyle ikinci bir görüşme gerçekleştirdi

Heniyye Mısır heyetiyle ikinci bir görüşme gerçekleştirdi

Heniyye’nin ofisinden yapılan açıklamada bu görüşmenin önceki yapılan görüşmenin bir tamamlayıcısı niteliğinde olduğu, taraflar arasındaki ikili ilişkiler hakkındaki konular üzerinde durulduğu ifade edildi.

Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, İsrail işgal devletiyle Filistin arasındaki ateşkesin sürdürülmesi ve Filistin iç uzlaşması konularında görüşmeler yapmak amacıyla dün Gazze’ye gelen Mısır heyetiyle, bugün (13 Temmuz Cumartesi) Gazze’den ayrılmaları öncesinde, bir görüşme daha gerçekleştirdi. Tuğgeneral Eymen Bedi’ başkanlığındaki Mısır heyetiyle yapılan görüşmeye Hamas’ın diğer bazı ileri gelenleri de katıldı.

Heniyye’nin ofisinden yapılan ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamada bu görüşmenin önceki yapılan görüşmenin bir tamamlayıcısı niteliğinde olduğu, taraflar arasındaki ikili ilişkiler hakkındaki konular üzerinde durulduğu ifade edildi.

Görüşmede Filistin’de iç birliğin sağlanması ve işgal yönetimiyle ateşkesin sürdürülmesi konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulunulduğu belirtildi.

Hamas liderleri Mısır heyetiyle dün bir görüşme yapmıştı ve Filistin’de iç birliğin sağlanması için gereken çabayı göstermeye hazır olduğunu, başta Yüzyılın Anlaşması planı olmak üzere Filistin’i tehdit eden tehlikelere karşı Filistin’de birliğinin sağlanmasının zorunlu olduğunu dile getirmişti.

Hamas, Mısırlı heyetle görüşmesinde işgal rejiminin Gazze’ye yönelik ihlallerini ve ateşkes anlaşmasının şartlarını yerine getirme konusunda sürekli ayak sürümesini gündeme getirdi.

Hamas ayrıca Mısır ile Gazze arasındaki ilişkilerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. (FİEM)