Surinam'da İslami turizm atölyesi düzenlenecek

Surinam'da İslami turizm atölyesi düzenlenecek

İslam İşbirliği Teşkilatı, Surinam'ın başkenti Paramaribo'da ilk İslami Turizm kursunu gerçekleştirecek.

İslami Turizm kursu, bu hafta (15-17 Temmuz) Pazartesi ve Çarşamba günleri arasında İslami İşbirliği Teşkilatı'nın Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesinin katılımıyla bu Latin Amerika ülkesinde yapılacak.

Surinam'ın başkenti Paramaribo'da yapılacak kursa Malezya ve Türkiye'den beş uzman, konuşmacı olarak katılacak. Bu kursa Surinam ve Guyana ülkesinden uzmanlar, politika yapanlar ve turizm aktivistleri katılacak.

Guyana Turizm Organizasyonundan Nicola Ballaram ''İslami turizm endüstrisi büyüme halindedir. Guyana, ülkede sürdürülebilir turizmi yaşamak isteyenleri ağırlıyor. Bu kurs, Guyana ülkesinin Müslüman turistlerin yemek, ibadet yerleri ve turistleri daha iyi ağırlamak için gereken olanaklar dahil tüm ihtiyaçlarını tanımalarına yardımcı olacak'' dedi.

İslami turizm endüstrisi dünyada en fazla büyüme gösteren endüstri dalıdır. Dolayısıyla, bu alandaki birçok aktif ülke Müslüman turistleri çekmek için özel ürün ve hizmetler sunmaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatına üye olan Surinam ve Guyana ülkeleri Müslüman turistleri çekmek için özel bir kapasiteye sahiptir. İki ülke, 2025 Ortak Eylem Planı çerçevesinde İslami turizm endüstrisini geliştirmek için birlikte çalışacaktır.

Guyana ve Surinam Güney Amerika'da ve Pasifik Okyanusu civarında yer almaktadır. Surinam'ın 550.000 nüfusunun %14'ünü Müslümanlar ve  Guyana'nın 780. 000'lik nüfusunun %7'ini Müslümanlar oluşturuyor. (Ajanslar)