Yemen Hizbullahı Lideri: Yemen’de adil bir barışın kurulması için hazırız

Yemen Hizbullahı Lideri: Yemen’de adil bir barışın kurulması için hazırız

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Ensarullah Halk Hareketi lideri Abdulmelik el-Husi ile Sanaa'da bir araya geldi.

El Meyadin kanalının haberine göre, Yemen’in Ensarullah hareketi lideri Abdulmelik Husi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in özel temsilcisi Martin Griffits’le görüşmesinde Suud ittifakının Yemen’de işlediği zalimane cinayetlere ve insan hakları ihlallerine işaret ederek, Yemen’in istifa eden hükümetinin Hudayda barış anlaşmasını uygulamaktan kaçınmasını ve bu anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmemesini kınadı.

Ensarullah lideri Husi ayrıca, Yemen’e saldıran ülkeler ve onların Yemen’deki işbirlikçileri Yemen’de şiddet ve savaşın devam etmesinden sorumlu olduklarını belirterek, uluslararası Sana havaalanının kapalı olması Yemenli vatandaşların insani ve iktisadi durumlarını vahim hale getirdiğini vurguladı.

Salı günü ve Hudayda anlaşması hakkında yeni bir anlaşmaya varıldığı açıklandıktan bir gün sonra başkent Sana’ya gelen BM Genel Sekreteri özel temsilcisi Griffits Sana heyeti ve Ensarullah hareketinin Sana havaalanını hastalara, malul insanlara, öğrencilere ve diğer kesimlere hizmet sunmak üzere açılması için yürütülen çabaları açıkladı.

Yemen’in istifa eden hükümeti ile Ensarullah hareketi geçen yılın 13 Aralık tarihinde İsveç’te bir anlaşmaya vardı, fakat Suud ittifakı şimdiye kadar bu anlaşmanın uygulanmasını engelledi. (Ajanslar)