Türkiye ve Batı medyasının haber kaynağı Beyaz Kasklılar kim?

Türkiye ve Batı medyasının haber kaynağı Beyaz Kasklılar kim?

Suriye'de meydana gelen olayların çoğunda "İnsani Yardım!" organizasyonu havası estirerek müdahil olan Beyaz Kasklılar basına yansıyan görüntülerde iyilik meleği şeklinde yansıtılsada gerçeğin öyle olmadığı biliniyor. Suriye ile ilgili bombalama ve saldırı haberlerinin çoğu Beyaz Kasklılar kaynaklı olarak yayınlanıyor.

İngiltere sermayeli Beyaz Kasklıların Suriye'de yaşanan neredeyse her bombalama ve saldırı olayında yardım görevlisi şeklinde basına servis edilen görüntülerde yer almalarının tesadüfi olmadığı, Türkiye'de ki ajans ve internet sitelerinin çoğunda yayınlanan haberlerin kaynağında oldukları belirtildi.

Türkçe yayınlarda kendileri ile ilgili herhangi bir yerde ayrıntılı resmi bilgi ve belge bulundurmayan Beyaz Kasklıların İngilizce ve Arapça yayınlarda kendilerini tanıttıkları ortaya çıktı. Aşağıdaki görsellerde haberin ilgili bölümleri Beyaz Kasklıların kendi sayfalarından veriliyor.

Suriye'de yaşanan bombalama ve saldırı haberlerinin sosyal medya yıldızları ve dünyaca ünlü ana-akım haber kuruluşlarına bölgeden haber aktaran yerli muhabirlerin Beyaz Kasklılar olduğu gerçeği bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Kuruluşu Suriye savaşının çıkarılmış olduğu ilk yıllara dayanan Beyaz Kasklılar, İngiltere-Londra merkezli bir kuruluş olup kendi resmi internet sayfasında (hem Arapça hem de İngilizce) kendini şu şekilde tanıtmakta:

“Birçok uluslararası yardım kuruluşu Suriye Sivil Savunma(Beyaz Kasklılar)’yı başından beri desteklemektedirler. 2014 yılından beri Suriye Sivil Savunma MAYDAY RESCUE ve CHEMONICS tarafından desteklenmektedir...”(1)

“Suriye Sivil Savunma (White Helmets) MAYDAY RESCUE ve CHEMONICS üzerinden İngiltere, Hollanda, Danimarka, Almanya, Kanada, Yeni Zelanda ve ABD hükümetlerinden fon desteği almaktadır...”(1)

Fon ve Muhtelif Yardımlar Sunan Çok Uluslu Kuruluşlar

MAYDAY RESCUE: İngiltere Ordusu eski subayı ve Birleşmiş Milletler personeli James Le Mesurier adlı bir emekli asker tarafından 2014 yılında Hollanda merkezli kurulmuş olan bir vakıftır. Vakfın en öne çıkan özelliği ise Ürdün ve Türkiye Ofisleri üzerinden Ortadoğu’daki gelişmelere fon desteği ile müdahil olmasıdır.(2)

CHEMONICS: ABD merkezli olup ABD tarafından, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sürdürülen projeleri yönetmek için kurulan özel bir şirkettir. 1974 yılında kurulan şirketin en önemli özelliği ABD’nin en büyük yardım kuruluşu USAID’in (ABD-Uluslararası Kalkınma Ajansı) fonlarını projelere aktarma ve yönetme aracılığı yürütmesidir. (USAID’in sadece 2016 yılı bütçesi 27.2 Milyar Dolar) (3)

Beyaz Kasklıların kendi resmi internet sayfasında bu bilgilere yer vermiş olmaları, ancak “haber” yapanların dikkatlerinden bu ilginç bilgi ve bağlantıların kaçmış olması şaşırtıcı değil.

Çünkü; Devamını İngiltere Hükümeti’nin resmi internet sayfasından okumaya devam edelim:

“300'den fazla Suriyeli gazeteci ve aktivist eğitildi”

1 Aralık 2015 tarihli İngiliz Hükümetinin Suriye yardımları ile ilgili yayınlamış olduğu yazılı bilgilendirme raporunda“Medya Aktivistlerine ayrılan bütçe: 5.3 Milyon Sterlin” alt başlığı altında şu bilgilere yer veriliyor:

Bu bütçe ile İngiltere tarafından “Bağımsız bir Suriye medyası geliştirmek için 300'den fazla Suriyeli gazeteci ve aktivist eğitim gördü.Kadın hakları, insan hakları ve vatandaşlık eğitimi gibi konularda hazırlanan raporlar ve hikayeler böylece radyo, dergi ve bölgesel televizyon istasyonları sayesinde daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor.İngiltere tarafından finanse edilen projeler, Suriye'de bağımsız medya organları ağı kurmaya yardımcı oluyor. Bu bağımsız medya ağı sayesinde Beyaz Kasklılar Guta'daki rejimin kimyasal silah saldırısı sonrasında kişisel güvenlikle ilgili haberler başta olmak üzere ve son zamanlarda sivil toplum grupları tarafından üretilen haberler de dahil olmak üzerre facebook ve twitter gibi yerlerde paylaşma/haberdar etme imkanı buluyor.(4)

“Beyaz Kasklılar için 2.700 kişi İngiltere tarafından eğitildi”

Yine aynı raporda 15 Milyon Sterlin’in nereye harcandığı ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor: “Suriye’nin kuzeyindeki 110 Sivil Savunma (Beyaz Kasklılar) istasyonunda 2.700’den fazla gönüllü acil yardımlar için İngiltere fonları ve desteği ile eğitilip ve donatılmıştır. ‘Beyaz Kasklılar’ olarak tanınan bu kişiler birçok arama kurtarmada rol almışlardır. İngiltere'de eğitimini tamamlamış 25 kişilik ekip,şimdi Suriye'de yeni Sivil Savunmacılar (Beyaz Kasklılar) için, ki bunların içinde gittikçe artan kadın elemanlar da dahil olmak üzere eğitimler veriyor. Onlarınsaha çalışmalarını görmek için, onların Twitter veya Facebook sayfalarında takip edin.”(4) Beyaz Kasklıların Twitter ve Facebook sosyal medya adresleri İngiltere Hükümetinin resmi internet sayfasından link olarak veriliyor. (Hürseda Haber)

Kaynaklar:
(1): http://www.syriacivildefense.org/our-partners
(2)https://en.wikipedia.org/wiki/Mayday_Rescue_Foundation ve http://www.maydayrescue.org/#section-1
(3) https://en.wikipedia.org/wiki/Chemonics ve https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Agency_for_International_Development
(4) https://www.gov.uk/government/publications/factsheet-the-uks-non-humanitarian-aid-response-to-the-syria-crisis--2/providing-non-humanitarian-assistance-in-syria