Dünya medyasını yönlendiren Londra merkezli Suriye oyunları: SOHR

Dünya medyasını yönlendiren Londra merkezli Suriye oyunları: SOHR

Suriye'de yaşanan saldırı ve savaş haberlerinde Dünya medyayısını yönlendiren 'Suriye İnsan Hakları Gözlemevi' gerçeği ortaya çıktı.

Dünya medyasının yanı sıra İslam ümmeti'nin de bir bölümünü algı operasyonları ve yanlış haberler ile yönlendiren SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin görünürde bir kişi üzerinden olsada aslında arkasında İngilizlerin olduğu belirtildi.

Suriye ile ilgili haberlerde Türkiye başta olmak üzere dünya medyasında yer alan haberlerin neredeyse tamamına yakını SOHR kaynaklı olarak veriliyor.

Suriyeli muhaliflerin sosyal medya yıldızları ve dünyaca ünlü haber kuruluşlarına bölgeden haber aktaran yerli muhabirlerin düzmece propaganda haberleri algıları yönlendirmede büyük rol oynuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri'nin merkezi İngiltere'de bulunuyor ve tek kişi, yani Rami Abdurahman tarafından idare ediliyorlar. Rami Abdurahman basına aktardığı bilgilerin kaynağı olan telefon görüşmelerinde karşı tarafın Suriye'de bulunduğunu iddia ederken Batılı güçler ve Suudi Arabistan destekli muhalifler ile beraber Suriye hükümetini sık aralıklarla hedef tahtasına alıyor.

Abdulrahman, kendisiyle görüşen Reuters'e gönüllülük esasına göre çalıştıklarını ve bağımsız olduklarını belirtmişti.

Fakat belli bir süre sonra New York Times'ın yayınladığı bir içerikte Rahman, adını vermek istemediği bir Avrupa ülkesi tarafından finanse edildiklerini kabul etmişti. Zamanla ortaya çıkan çok sayıda sebep rahman'ın aslında doğrudan İngiltere için çalıştığı sonucuna varılmıştı.

Rahman'ın aynı zamanda İngiliz Dış İşleri bakanı ile doğrudan görüşebilme yetkisi de olduğu Tony Cartalucci tarafından ortaya çıkarılmıştı.

'Land Destroyer Report'a göre Rahman insan hakları gözlemcisi değil, Batılı ülkeler tarafından finanse edilen bir propagandacı olarak görevlendirilmiş durumda.

SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) Suriye İnsan Hakları Gözlemevi:

2006 yılında İngiltere’nin Coventry şehrinde (Başkent Londra’ya 160km, Birmingham şehrine 30 km) Suriye’li Usame Süleyman (Kod Adı: Rami Abdulrahman) tarafından kuruldu.(1)(2)

Bir elbise dükkanını işleten Abdulrahman Batı, Türkiye ve Körfez Medyası tarafından Suriye’deki insan hakları ihlalleri için bir dönem tek, zamanla en fazla kaynak olarak gösterilen SOHR’ın tek çalışanı ve evinden bu kurumu yönettiğini iddia ediyor. İddialarına göre telefonla Suriye’deki tanıdıklarından taze bilgi alıyor ve bu bilgileri SOHR üzerinden paylaşıyor.(2)(3)(4)

18 yıldır Suriye’ye gitmediğini belirten Abdulrahman, Suriye ile ilgili bilgi kaynağına nasıl ulaştığına dair gelen soruya, elindeki cep telefonunu göstererek haber kaynaklarının sağlam olduğunu belirtiyor.(3)(4)

Voice of America, Reuters, BBC, CNN, National Public Radio, Al-Jazeera, Al-Arabiyyah, Anadalu Ajans gibi haber ajanslarının ana kaynağını oluşturan SOHR kendini muhalefet yanlısı ve Anti-Esad olarak tanımlıyor.(2)

SOHR’un tercümelerini eskiden yaptığını iddia eden Musab Azzawi adlı başka bir Suriye’li de SOHR’un resmi internet sayfası üzerinde hak iddia ediyor. İsimleri daha önce SOHR ile ilgili gündeme gelen İngiltere merkezli kimi Arapça yayın yapan gazete ve sosyal medya çalışanları ise kendilerine sorulan sorulara cevap vermekten kaçınıyorlar. (5)

Ciddi çelişkiler ve kirli bağlantıların olduğu bu şüpheli ve karanlık kuruluşun/kurucuların araştırılmadan haber kaynağı olarak bir haberde verilmesi o haberin ciddiyetini tartışmaya açıyor. (Hürseda Haber)

Kaynaklar:

(1) http://www.syriahr.com/en/?page_id=1030

(2) https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_Observatory_for_Human_Rights

(3) http://anonhq.com/truth-behind-oft-quoted-syrian-observatory-human-rights/

(4) http://www.nytimes.com/2013/04/10/world/middleeast/the-man-behind-the-casualty-figures-in-syria.html?pagewanted=all&_r=0

(5) http://www.sueddeutsche.de/politik/syrische-beobachtungsstelle-fuer-menschenrechte-ominoese-protokollanten-des-todes-1.1522443