Hamas: “Uzlaşı için elimizi uzatıyoruz”

Hamas: “Uzlaşı için elimizi uzatıyoruz”

Hamas Siyasi Büro Üyesi Merzuk, ABD ve İsrail’in Filistin davasını tasfiye etme planlarının Fetih ile diğer Filistinli grupları ayırmadığını söyledi.

ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasının birinci yılı nedeniyle Beyrut’ta düzenlenen “Kudüs’le dayanışma” buluşmasına katılan Ebu Merzuk, ABD ve İsrail’in Filistin davasını tasfiye etme planının Fetih Hareketi ile diğer Filistinli grupları ayırmadığını belirterek, “Uzlaşıyı başarmak için hala samimiyetle elimizi uzatmaya devam ediyoruz” dedi. 

Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararını, işgalci İsrail ve destekçilerine karşı diplomatik savaş yörüngesinde değerlendirmediklerini, bilakis bahsi geçen kararı işgalci güçle birlikte savaşın merkezinde gördüklerini söyleyen Ebu Merzuk, Fetih Hareketi başta olmak üzere Filistinli gruplara “halkın değişmez ilkeleri ve direnişe dayalı uzlaşıya ciddiyetle yaklaşmaları” çağrısında bulundu. 

Merkezi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Uluslararası Kudüs Vakfı Genel Müdürü Yasin Hammud da işgale karşı direnen Filistin halkına yeterli desteği sağlamayan Arap ülkelerine tepki gösterdi.  Hammud, “Kudüs ve Filistin’in sesini Müslümanlara ulaştırıyoruz. Kudüs’ü yalnız, Gazze’yi abluka altında bırakmayın. Filistin ve Filistinlilere her türlü desteği sağlayın, Kudüs Yahudilerin başkenti olmayacak” diye konuştu.

HARİRİ İLE ZAHHAR GÖRÜŞTÜ

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, “Filistin’e destek turu” kapsamında dün Beyrut’a gelen Hamas’ın Filistin Parlamentosu’ndaki grubundan bir heyeti kabul etti. Heyete başkanlık eden Hamas Siyasi Büro Üyesi ve Filistin Parlamentosu’ndaki Değişim ve Islah Bloku Başkanı Mahmud ez-Zehhar, Lübnan Başbakanı ile ülkedeki Filistinli mülteciler ve içinde bulundukları şartları iyileştirilme yolları ile Gazze’deki insani durumu ele aldıklarını belirtti. (Ajanslar)