İran'da İslam İnkılabının 40. yıldönümü coşkuyla kutlanıyor

İran'da İslam İnkılabının 40. yıldönümü coşkuyla kutlanıyor

Bugün İslami İran'ın genelinde İslam İnkılabı'nın 40. zafer yıldönümü dolayısıyla milyonların katılımıyla zafer yürüyüşü düzenlendi.

İran'ın başkenti Tahran başta olmak üzere İran'ın genelinde milyonlarca insan zafer yürüyüşüne katılmak için meydanlara akın ederek, İslam İnkılabı'nın zafer yıldönümünü coşkuyla andı.

İslam İnkılabı'nın 40. zafer yıldönümü bayram havasında kutlandı. Pankartlar ve dövizler taşıyan eylemciler, "kahrolsun İsrail" ve "kahrolsun Amerika" sloganları atarak, işgal rejimi ile Amerika'nın bayraklarını ateşe verdiler.

Başkent Tahran'da halk önceden belirlenen 12 güzergah üzerinden Azadi Meydanı'na doğru hareket ederek, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin konuşma yaptığı bu meydanda toplandı.

Tahran'da havanın yağmurlu olmasına rağmen on binlerce kişi zafer yürüyüşüne katılarak, İslam İnkılabı'nın 40. zafer yıldönümünde eşine az rastlanır bir tablo oluşturdu.

Tahran'daki yürüyüşte, Suudi Arabistan'da bir Vahhabi şoför tarafından vahşice şehit edilen 6 yaşındaki Zekerya'nın posteri taşındı.

Yürüyüşçüler, ayrıca Amerika ve çocuk katili İsrail rejiminin bayraklarını çiğnediler.

Farklı halk kesimlerinin yanısıra, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani ve Rehberlik Bilgeler Meclisi Başkanı Ayetullah Ali Cenneti başta olmak üzere ülkenin mülki ve askeri yetkilileri de İslam İnkılabı'nın zafer yürüyüşüne katıldılar. (Ajanslar)