Kaşıkçı'nın cesedi Suudi konsolosun evindeki fırında yakıldı iddiası

Kaşıkçı'nın cesedi Suudi konsolosun evindeki fırında yakıldı iddiası

Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın naaşının bir fırında yakıldığı öne sürüldü.

İddiayı ortaya atan El Cezire'nin, Türk yetkililere ve Suudi gazetecinin yakınlarına dayandırdığı belgeselinde, Kaşıkçı'nın cesedinin Suudi başkonsolosun rezidansında bulunan bir fırında yakıldı.

İddialara göre Suudi başkonsolos, fırını inşa eden şahıstan fırının metali bile eritebilecek 1000 derecelik ısıya dayanıklı olmasını istedi.

Belgeselde, Türk yetkililerden alınan bilgilere göre Kaşıkçı'nın cesedi yakıldıktan sonra delil bırakmamak için fırının çok kez mangal olarak kullanığı ve çok sayıda et pişirildiği ileri sürüldü.

Belgeselde yer alan diğer bir iddia da ise Türk istihbarat yetkililerinin, Suudi konsolosun ofisinin duvarlarında Kaşıkçı'nın kan izlerine rastladığı yönünde.

Cemal Kaşıkçı olayında ne olmuştu?

2 Ekim salı günü, evlilik işlemlerini yaptırmak için İstanbul’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'ne giren gazeteciden bir daha haber alınamamıştı. Yapılan incelemeler sonucu Suudi gazetecinin konsolosluk binasında öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Olayın su yüzüne çıkmasının ardından Suudi Arabistan yetkilileri, Kaşıkçı'nın konsoloslukta çıkan bir kavgada öldüğünü savunmuştu.

Türkiye ise Kaşıkçı'nın önceden belirlenmiş bir plan doğrultusunda Başkonsolosluğa girer girmez boğulduğunu açıklamıştı. Türkiye'de yürütülen soruşturmada daha sonra Kaşıkçı'nın bedeninin parçalandığı belirtilmişti.

Riyad yönetimi daha sonra Kaşıkçı'nın yanlış giden bir sorgulama sırasında öldürüldüğünü itiraf edip, talimatın Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'dan geldiği iddiaları üzerine cinayetin emir komuta zinciri içerisinde işlenmediğini savunmuştu.

Cinayetle ilgili gözaltına alınan 11 kişinin Türkiye'ye iade edilmesi talebi Riyad yönetimi tarafından reddedilmişti. (EN)