ABD Golan Tepeleri için 'İsrail kontrolü altındaki bölge' dedi

ABD Golan Tepeleri için 'İsrail kontrolü altındaki bölge' dedi

Küresel İnsan Hakları Raporu'nda yayınlanan bilgiye göre ABD Dışişleri Ortadoğu'da İsrail'in işgali altındaki bölgeler olarak referans verdiği yerler için artık 'İsrail kontrolündeki bölgeler' isimlendirmesini kullanacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu'da Golan Tepeleri'ne ilişkin 'İsrail işgali altındaki bölge' şeklindeki resmi isimlendirmeyi 'İsrail kontrolündeki bölge' ifadesine çevirdi.

Değişiklik Çarşamba günü yayınlanan Küresel İnsan Hakları Raporu'nda paylaşıldı.

Bakanlığın Demokrasi ve İnsan Hakları Bürosu tarafından hazırlanan raporda, bu yıl Golan Tepeleri için ilk kez "İsrail kontrolündeki" ifadesi kullanıldı.

Bakanlıkta düzenlenen brifingde konuşan Demokrasi ve İnsan Hakları Bürosu yetkilisi Büyükelçi Michael Kozak, "işgal altındaki" ifadesinin bu yıl neden kaldırıldığı hakkındaki bir soruyu yanıtladı.

Kozak, söz konusu raporun bir bölgenin "yasal statüsünü" tanımlamak amacıyla değil, ülkelerin insan hakları durumunu ortaya koymak amacıyla hazırlandığını ifade etti.

ABD'nin Golan'ın statüsü konusundaki pozisyonunun değişmediğini kaydeden Kozak, geçen yıllarda kullanılan "işgal altındaki" ifadesinin bu yıl neden kaldırıldığını açıklamadı.

Öte yandan aynı raporun İsrail bölümünde Gazze Şeridi ve Batı Şeria ile ilgili ifadelerde de "işgal edilmiş" ya da "işgal altındaki" gibi ifadelere hiç yer verilmemesi de dikkat çekti.

Kısa süre önce ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesine, işgal altındaki Golan Tepelerinde İsrail'in egemenliğinin tanınması için yasa tasarısı sunulmuştu. ABD'nin eski Orta Doğu Özel Temsilcisi Martin Indyk, işgal altındaki Golan Tepelerini İsrail'in toprağı olarak tanımaya yönelik atılacak herhangi bir adımın ateşle oynamaya eş değer olduğunu söylemişti.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepelerini 1967'den bu yana işgal altında tutuyor. (EN)