Yeni Zelanda katliamcısı 2016 yılında Türkiye'ye gelmiş

Yeni Zelanda katliamcısı 2016 yılında Türkiye'ye gelmiş

Yeni Zelanda'daki teröristin 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 arasında Türkiye'ye giriş-çıkış yaptığı belirlendi. Teröristin bağlantıları araştırılırken TRT World, 2016 yılında Türkiye’ye giriş-çıkış yapan teröriste ait görüntüleri yayınladı.

Yeni Zelanda'daki teröristin geçmişte bir süre Türkiye'de bulunduğu belirlendi. Saldırganın bağlantıları araştırılıyor.

Teröristin 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 arasında Türkiye'ye giriş-çıkış yaptığı öğrenilirken, 43 gün boyunca hangi bağlantılar kurduğunun masaya yatırıldığı edinilen ilk bilgiler arasında.

TRT World Haber Koordinatörü Fatih Er ise sosyal medya hesabından teröristin Türkiye'ye giriş yaptığı anlara ait görüntüler yayınladı.

Çok sayıda ülke gezmiş

Öte yandan Daily Mail gazetesi, 28 yaşındaki Brenton Tarrant adlı Avusturalyalı saldırganın aşırı sağcı fikirlerle Neo Nazi ideolojisine yakın olduğu ve yedi yıl boyunca aralarında Kuzey Kore ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkeyi ziyaret ettiğini yazdı.

Babasını erken yaşta kanserden kaybettiği belirtilen saldırganı tanıyanlardan biri Daily Mail Avustralia gazetesine Tarrant’ın 2011 yılından bu yana dünyayı dolaştığı bu sürede başka bir kişiliğe büründüğünü aktardı.

Manifesto Neo Nazi ideolojisiyle yazılmış

Saldırganın 2016 ve 2017 yıllarında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde meydana gelen terör saldırılarından çok etkilendiği ve manifestosunu Neo Nazi ideolojisi ve Müslümanlardan nefret duygularıyla yazdığı belirtiliyor.

Saldırıyı gerçekleştirmeden önce hazırladığı manifestosunda, kendini sıradan beyaz bir adam olarak tanımlayan saldırgan, düşük gelirli İskoç, İrlanda ve İngiliz kökenli olduğunu belirtiyor.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 49 kişi şehit olmuştu. (Ajanslar)