Golan Tepeleri için hangi ülkeler nasıl tepki verdi?

Golan Tepeleri için hangi ülkeler nasıl tepki verdi?

ABD'nin Golan Tepeleri'nde İsrail egemenliğini resmen tanıması üzerine dünya geneli tepkiler geldi.

Suriye
Suriye haber ajansı SANA, Suriye'nin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in açıklamalarına yer verdi. Muallim, Trump’ın imzaladığı kararnamenin, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ndeki statüyü değiştirmeyeceğini, bu bölgenin Suriye’nin, Suriye halkının olduğunu söyledi. Muallim, İsrail’in Golan Tepeleri işgalini ‘egemenlik’ olarak tanıyan ABD kararının, uluslararası meşruiyete saygısızlık ve uluslararası topluma bir darbe olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD Başkanı Trump’ın Golan Tepelerinin İsrail tarafından işgalini tanıyacağı yönündeki sözleri ile ilgili, “Trump’ın şahsi ve ani kararları hassas Batı Asya bölgesini sürekli ve yeni krizlere itecektir.” dedi.

Kasımi, Trump’ın sözlerini şiddetle kınayarak, “İşgalci Siyonist rejimin Arap ve İslam topraklarının hiç bir zerresinde egemenlik hakkı yoktur, bu işgaller ve saldırıları bir an evvel son bulmalı, Golan da BMGK kararları ve BM görüşleri doğrultusunda Suriye’nin işgal edilmiş bir bölgesidir ve işgalin sonlanmasından başka bir yol bu bölge için düşünülemez.” dedi.

Rusya
Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, başkent Moskova'da ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'ne ilişkin başkanlık kararını imzalamasını gazetecilere değerlendirdi.

Söz konusu kararın Orta Doğu ve Suriye'de olumsuz etkilere neden olacağını belirten Peskov, "Olumsuz sonuçlara kesinlikle neden olacak bu kararı üzüntüyle karşılıyoruz." diye konuştu.

ABD'yi uluslararası hukuku çiğnemekle suçlayan Peskov, "Washington, Golan Tepeleri'ne ilişkin kararıyla uluslararası hukuku çiğneyen yeni bir adım daha atmıştır. Bu anlamda da çok üzgünüz." dedi.

Dürziler Trump’ın Golan Açıklamalarını Protesto Etti
Golan Tepeleri'nin gerek İsrail işgali altındaki kısmında gerekse Suriye tarafında bulunan Dürzi gruplar Trump'ı protesto amacıyla gösteriler düzenledi. İşgal altındaki bölgede bulunan Dürziler Mecdel Şems Kasabasında toplanırken Suriye'de protestoların adresi Kuneytra oldu. Mecdel Şems'te yapılan gösterilerde bölgenin Suriye'ye ait olduğu dile getirilirken göstericilerin Suriye bayrağı ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın posterlerini taşımaları dikkat çekti.

Lübnan Cumhurbaşkanı’ndan Golan Tepkisi
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da, ABD'nin Golan Tepeleri kararını kınayarak, "Yabancı ülke liderlerinin başka ülkelerin toprakları üzerinde karar alma hakkı yoktur" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan
Erdoğan, ABD'nin Golan Tepeleri kararnamesine ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

(İsrail) Ayın 9'unda seçim var. Seçim var diye Netanyahu'yu Trump Amerika'ya çağırıyor. Orada Golan Tepeleri'yle ilgili imza atıyor. Sen kimin arazisini kalkıp da orada hemen bir imzayla Netanyahu'ya veriyorsun? 1967 BM kararı var. BM'nin kararında buranın tamamıyla Suriye'ye ait olduğu söylenirken, sen nasıl oluyor da bunu İsrail'e peşkeş çekiyorsun? Böyle bir yetkin, hakkın yok. Nitekim AB bunu kabul etmiyor, İslam İşbirliği Teşkilatı olarak bizler etmiyoruz, Rusya kabul etmiyor, Çin kabul etmiyor, BM Güvenlik Konseyi'nden böyle bir şey çıkarman mümkün değil. Ali kıran başkesen… Var mı böyle bir şey? Biz hangi dünyada yaşıyoruz? Hakkı haykırmak, hakikatleri cesaretle dillendirmek bizim görevimizdir: Nasıl 82 milyonun üzerine titriyorsak, yurt dışındaki 6,5 milyon kardeşimize sahip çıkmak boynumuz borcudur. Nasıl işgalcilere karşı Kudüs'ün hakkını savunuyorsak, neo-nazi terörüne karşı insanımızın hakkını, hukukunu savunmak da bizim görevimizdir. Muhalefet anlamasa da Bay Kemal ırkçıların ağzıyla konuşsa da bu meseleyi sonuna kadar takip edeceğiz.

Körfez Ülkeleri
Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar ve Kuveyt tarafından yapılan açıklamada, Golan'ın 'işgal edilmiş Arap toprağı' olduğu belirtilerek Trump'ın İsrail egemenliğini tanıyan kararı eleştirildi.

Söz konusu ülkeler ise aynı zamanda ABD'nin asker de bulundurduğu bölgesel müttefiklerinde oluşuyor.

Suudi Arabistan'ın devlet ajansı SPA'da yer alan bir açıklamada, "Bu durumun Ortadoğu'daki barış sürecine ve bölgenin güvenlik ve istikrarı üzerinde olumsuz etkileri olacaktır" ifadelerine yer verildi.

Lübnan Hizbullahı
Siyonist rejimin Golan’daki hakimiyetinin tanınması, öncelikle İslam ve Arap dünyasına bir hakarettir ve onların yok sayılmasıdır. 

Devletler, halklar, yüz milyonlarca Müslüman ve Arap, Riyad’da Trump’la bir araya gelen onlarca ülke, Golan’ın işgal altında ve Suriye’ye ait olduğunu vurguluyordu. Trump, bu adımla onların kızmasını veya rahatsız olmasını önemsemedi. 

Gerek Amerika’nın dostu olan ülkeler, gerekse Suriye hükümetiyle ihtilafı olan ülkeler Golan konusunda görüş birliği çerisindedir. Ama Trump, İsrail için bunlara aldırış etmedi, böylece tüm İslam dünyası ve Arap dünyası kendilerinin Amerika’nın yanında ne kadar değere sahip olduğunu anlamış oldu.

Biraz onurunuz varsa “Barış için Arap girişimi”nden çekilin

Amerika’nın Kudüs’ü siyonist rejimin başkenti olarak tanıması karşısında Arap ve İslam dünyasının sergilediği sükut, Amerika’nın ve Trump’ın daha fazla saldırganlaşmasının da kapısını açtı, bundan sonra Trump’ın, Batı Şeria’da da İsrail hakimiyetini tanıyacağını öngörmeliyiz.

Kısa bir süre sonra Tunus’ta Arap Birliği toplantısı var. Ben savaş ilan edilsin falan demiyorum. Ama “Barış için Arap girişimi” diye bir şey var, gerçi İsrail bunu tanımıyor. Fakat Arap ülkelerinde birazcık şeref ve vicdan varsa Tunus toplantısında 2002’de Beyrut’taki toplantıda barış planı olarak sunulan “Barış için Arap girişimi” adlı plandan çekilirler ve sıfır noktasına dönerler.”

Irak Hizbullahı
Al Mayadin kanalında yer alan habere göre, Irak Hizbullah Tuygarları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan başkanlık kararını kınayarak, Suriye’yi bölmek konusunda başarısız kaldığı için böyle bir karar aldığını açıkladı.

Direnişi Trump’ın eylemleriye yüzleşmenin tek yolu olarak nitelendiren Hizbullah ayrıca bir sonraki aşamada Filistin dahil olmak üzere işgal altındaki tüm toprakların kurtarılmasına yönelik hazırlıkların artırılması gerektiğini vurguladı.

Yemen Ensarullah Hareketi
Al Ahed sitesinde yer alan habere göre, Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdüsselam, ABD Başkanı Donald Trump’ın işgal altındaki Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanımasına ilişkin bir bildiri yayınlayarak, bu kararın bölgedeki diğer ülkeleri hedef alan tehlikeli bir eylem olduğunu belirtti.

Muhammed Abdüsselam sözlerini şöyle sürdürdü: Bu girişim bölgedeki tüm ülkeleri açık bir alana dönüştürecek, Trump'ın bu alanları farklı biçimlerde Siyonist rejime sunmasına olanak sağlar.

AB: Tutumumuz değişmedi
ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararına imza atmasının ardından, Avrupa Birliği (AB) sözcülüğünden, "Golan Tepeleri dahil İsrail'in 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz." açıklamasında bulunuldu.

İngiltere: İsrail işgali altında
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Golan Tepeleri'ni İsrail'in işgali altındaki toprak olarak gördüklerini ve İsrail'in ilhakını tanımayı planlamadıklarını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Golan Tepelerini İsrail işgali altındaki toprak olarak görüyoruz. İsrail’in 1981’deki ilhakını tanımadık ve tanımayı da planlamıyoruz." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, "Birleşmiş Milletler Sözleşmesi dahil uluslararası hukuka göre bir toprağın güç kullanılarak ilhakı yasaklanmıştır." ifadesi hatırlatıldı.

Ayrıyeten Almanya, Fransa, İspanya ve Kanada da İsrail’in işgal altında tuttuğu Suriye’ye ait Golan Tepeleri’nde egemenlik iddiasını tanıma girişimine destek vermedi.

(Hürseda Haber / Ajanslar)