Unutulmuş Savaş

Unutulmuş Savaş

Ensarullah lideri El Husi, Yemen'de Ensarullah’la ABD destekli Suudi rejimi arasında devam eden savaşı sona erdirmek için gizli görüşmeler yapıldığı bilgisini sızdırdı, ancak savaşın sona ermesinin şartı Suud rejiminin Yemen'e yönelik olan bakış açısı ve tutumunu ciddi anlamda değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda, Husilere sadık olan Yemenli askeri güçler, ülkenin Güney El-Bayda ve El-Dali illerini El-Kaide, IŞİD ve Suudi Koalisyon savaşçılarından kurtarmak için sert bir mücadele yürütüyorlar. Sivil hedeflere yönelik devam eden Suudi saldırılarına misilleme olarak yürütülen saldırılarda epeyce şehir, köy ve askeri alan ele geçirildi.

El-Bayda'da, yerel kabilelerin desteklediği Husi müttefikleri, Suud yanlısı grupların bir dizi üs ve eğitim kampı kurduğu Helmus dağlarının engebeli arazisinde yer almak isteyen yüksek sayida El Kaide ve DAEŞ'lıyı öldürdü.

Helmus bölgesi Tu Naim, El Zaher ve Yaffa beldelerini, dağlarını ve  mağaralarını kapsar. Husi savaşçıları  ve müttefikleri bu saldırıda ABD yapımı silahlar da dahil olmak üzere büyük miktarda mühimmat ele geçirdiler ve Suudi destekli gruplarını Yaff’a bölgesine kaçmaya zorladılar.

Savaş, şimdi El-Zaher'deki El-Nasefah semtinin eteklerine taşındı. Bölgenin bir sakini ve silahlı gruplar konusunda uzman olan Muhammed el-Hassani, "El-Kaide'nin El-Bayda eyaletindeki en önemli kalesine el kondu" dedi.

Al-Dalil eyaletinde, Husileri destekleyen Yemen ordusu büyük  bir askeri operasyon başlattı , eyaletin vilayet ve dağlarındaki en az 100 köyü ve birçok stratejik alanı ele geçirdi, güney eyaleti üzerindeki kontrolü sağlamak  için. Ordu ayrıca Koalisyon tarafından 2016'dan beri destlenen ve bir mücadele kuvveti olan meşhur 130'uncu Tugay üzerindeki kontrolü de elinden aldı.

19 Nisan'da Yemen'in başkenti Sana'a'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Yemen Silahlı Kuvvetlerinin sözcüsü, Tuğgeneral Yahya Saree gazetecilere verdiği demeçte, “Kuvvetlerimizin 96 saat süren askeri operasyonunun 250 kilometre karelik UD, Haşbah ve Hamk bölgelerinin savaş alanlarında  sona erdiğini söyledi

Suudi liderliğindeki Koalisyon, 2015 yılından beri Koalisyon kuvvetleri tarafından işgal edilen Yemen'in güneyindeki Yemen ordusunun ilerleyişi konusunda şu ana kadar sessiz kaldı. Koalisyon tarafından Koordinatörlüğün başına atanan Tuğgeneral Ahmad Al Hmeikani El-Bayda başarısızlıktan sonra  istifa etti .

Geçtiğimiz Perşembe günü yayınlanan Silahlı Çatışma ve Yer Olayı Verileri Projesi'nin (ACLED) geçtiğimiz Perşembe günü yayınlanan ve yalnızca son beş ayda öldürülen 10.000 kişinin de dahil olduğu yeni bir rapora göre Yemen'de 70.000'den fazla insan öldürüldü. ACLED raporunda sivilleri hedef alan 3.155 doğrudan saldırı kaydedildi ve bu da 7.000'den fazla sivil ölümüne yol açtı

Yemen askeri başarıları

Yemen'in başka yerlerinde, Husi hava savunmaları, Suudi başkenti Riyad'ın sadece 800 kilometre güneyinde, ülkenin batı kıyı illeri Hodeida ve Najran'ın üzerinde uçan üç Koalisyon uçağı düşürdü. Dronlardan ikisi Pazartesi günü vuruldu, çünkü Hodeida'daki Kilo-16 bölgesi üzerinde keşif görevi üstlendiler. Üçüncü dron Boqa’nın Najran çölünde uçarken yere düştü.

Silahlı Çatışma ve Yer Olayı Verileri Projesi'nin (ACLED) geçtiğimiz Perşembe günü aciklamsinda  yalnızca son beş ayda öldürülen 10.000 kişinin  dahil olduğu yeni bir rapora göre Yemen'de 70.000'den fazla insan öldürüldü. ACLED raporunda sivilleri hedef alan 3.155 doğrudan saldırı kaydedildi ve bu da 7.000'den fazla sivil ölümüne yol açtı.

Husilere sadık olan Yemen kuvvetleri ayrıca Suudi Arabistan’ın güneybatı bölgesi Jizan’daki Suudi İstikbal askeri üssünü de yeni açılan Badr-F balistik füzesini kullanarak vurdu. Grevde, dokuz Suudi askeri subayı ve Koalisyon ile müttefik epeyce  isyancı savaşçının öldürüldüğü bildirildi. Yemen Operasyon Komuta Merkezi, üssünü hedef alan Yemeni Hava Kuvvetleri uçağı tarafından çekilen Badr-F'nin görüntülerini dağıttı.

Suudi Koalisyon askeri hedeflerine muazzam yıkıcı güçle saldırmak için tasarlanan füze, 20 metre yükseklikte patladı ve 350 metrelik bir yarıçapta 14.000'e kadar parça gönderdi. Füze, iddia edilen üç metrelik bir kesin nokta doğruluğuna sahiptir. Yemen kuvvetleri füzeyi kara birliklerini ilerletmek ve son haftalarda çok sayıda Koalisyon askeri saldırısını engellemek için kullandılar.

Batı Yemen ve Suudi Arabistan arasındaki sınır bölgesinde faaliyet gösteren Suudi kuvvetleri, bölgedeki Husi müttefik kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen şiddetli bir saldırının ardından son aylarda etkin bir şekilde kısaltıldı. Kayıplarını azaltmak umuduyla, Suudi Arabistan bölgedeki birliklerini Yemen ve Sudanlı paralı askerlerin yanı sıra Suriye'den binlerce  savaşçıyla değiştirdi.  Ensarullah'ın lideri Abdul Malik El-Husi Pazartesi günü Husilerin  yönettiği El-Masirah TV'ye “Sınırlardaki askeri tırmanış Suudi rejimi ve saldırganlık güçleri üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor” dedi.

Güvenilir tehditler ve gizli görüşmeler

El Husi, Yemen'in Balistik Füzelerinin Riyad, Dubai ve Abu Dabi'deki hayati ve hassas hedeflere karşı ateşlenebileceğini ve Suudi Koalisyonunun Hodeida'ya karşı askeri kampanyasını artırması gerektiğini söyledi: “Stratejik, hayati ve hassas hedeflerimiz var al Hodeida’da herhangi bir yükselme durumunda hedeflenebilir. Saldırganlık güçleri ne demek istediğimizi anlıyor. ”

El Husi ayrıca, eğer Yemen'deki Koalisyon savaşı devam ederse, Koalisyon'daki Suudi Arabistan'ın birincil ortağı olan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki ekonomi ve yatırımların gerçek risklere maruz kalacağını söyledi. Yemen ordusunun gerektiğinde kullanılacak olan gelişmiş deniz silahları ürettiğini ancak ek bilgi vermediğini açıkladı.

El Husi, Husilerin siyasi kanadı olan Ensarullah ile Suudi rejiminin Yemen’e karşı savaşını sona erdirmek için Suudi rejimi arasında gizli görüşmeler yaptığını ancak savaşın sona ermesinin, Suudi rejiminin Yemen’e yönelik vizyonunu değiştirmek için ciddi bir irade gerektireceğini ima etti Savaştan sonra Suudla  ilişki. El Husi, “Suudiler, Suudi Arabistan için bir güvence ve istikrar faktörünün,Yemenle  karşılıklı saygı ve iyi komşuluk  ilişkisi olduğuna ikna olmalidirlar” dedi.  (Ahmed Abdulkareem - Çeviri: Veysel Yiğit / Hürseda Haber)