Hürmüz’de provokasyon! İran: ABD bölgeyi terk etmeli

Hürmüz’de provokasyon! İran: ABD bölgeyi terk etmeli

Yaptırımlarla İran’a geri adım attıramayan ABD, Basra Körfezi’nde kışkırtmalara başladı. Suudi Arabistan’ın, Birleşik Arap Emirlikleri karasularındaki iki petrol tankerine saldırı düzenlendiğini açıklaması, bölgedeki tansiyonu tekrar yükseltti.

İran’a geri adım attıramayan ABD, Basra Körfezi’nde provokasyonlara başvurmaya başladı. ABD’nin İran’ın petrol satmasını engelleme çabasına karşılık Tahran yönetiminin Hürmüz Boğazı’nı kapatacağını ilan etmesinin ardından büyüyen gerginlikte, Suudi yönetimine yakın iki petrol tankerinin vurulduğu yönündeki açıklamalarla tansiyon yükseldi. ABD’nin İran’a karşı hamlelerine Tahran yönetiminden üst üste kararlılık açıklamaları geliyor.

Basra Körfezi kıyısında bulunan Füceyre, BAE’nin en büyük petrol ihracat limanı. Buradan günlük 1 milyon 800 bin varile kadar petrol ihracatı yapılıyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri karasularındaki iki petrol tankerine saldırı düzenlendiğini açıkladı. Basra Körfezi son dönemde Washington ile Tahran arasında tansiyonun yükseldiği ve ABD’nin uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını sevk ettiği bir alan.

Pazar günü, BAE’nin doğusundaki Füceyre Limanı’nda büyük patlamalar yaşandığına ilişkin haberler medyada yer buldu.

BAE yetkilileri ilk aşamada haberleri yalanladı. Ardından BAE Dışişleri Bakanlığı, dört geminin sabotajla vurulduğunu açıkladı. Saldırı sonrası Füceyre Limanı’nda faaliyetlerin aksamaya uğramadığı, saldırılarda yaralanan kimse bulunmadığı belirtildi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid El-Falih, vurulan tankerlerden birinin yükleme yapmak üzere Suudi Arabistan’ın Ras Tanura limanına gitmekte olduğunu söyledi. Bakan, bu saldırının küresel anlamda petrol arzı güvenliğini ve deniz yolu taşımacılığını tehdit etmeye yönelik olduğunu ileri sürdü.

‘YABANCI GÜÇLERİN KOMPLOLARINA DİKKAT’

İran Dışişleri Bakanlığı da Füceyre kıyısı yakınlarında tankerlere yönelik saldırıları kaygı verici ve korkunç olarak nitelendirdi ve olayın araştırılmasını istedi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, bu tür olayların nakliye ve deniz taşımacılığı güvenliği üzerindeki olumsuz etkilerinden uzak durulması gerektiğini belirtti. Sözcü, bölge istikrarı ve güvenliğini zayıflatmaya dönük kötü niyetli yabancı güçlerin komplolarına karşı uyarıda bulundu.

‘ABD’NİN BASRA’DAKİ SÜRESİ DOLDU’

Öte yandan ABD’nin Basra Körfezi’ndeki varlığı ve körfeze gönderdiği savaş gemilerine ilişkin değerlendirmede bulunan İran Deniz Kuvvetleri Komutanı General Hüseyin Hanzedari, "ABD’nin süresi dolmuştur ve burayı terk etmelidir" dedi.

ABD savaş gemilerinin körfezdeki varlığına önem vermediklerini belirten Hanzedari, "40 yıldır bölgemizde bu şeytanca adımları görmekteyiz" dedi. İran ordusunun her türlü tehdide karşılık vermeye hazır olduğunu söyleyen Hanzedari, ABD’nin Basra Körfezi’ndeki varlığının sembolik ve faydasız olduğunu vurgulayarak, "İran milleti her zaman tehditlere karşı hazırlıklı olduğumuzu bilsin. Sınırlarımızı savunmaya hazırız" diye konuştu.

POMPEO RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan ABD ile Rusya arasında İran konusundaki temaslar yoğunlaştı. 3 Mayıs’ta ABD Başkanı Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesi yaptı. Geçen hafta, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompoeo’nun Rusya’ya giderek Putin ve Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceği açıklanmıştı. Ancak Pompeo’nun ziyaretinin Moskova ayağı iptal edildi. Pompeo’nun, Soçi’de Lavrov ile bugün görüşeceği açıklandı.

Pompeo, Rusya öncesinde ani bir kararla 28 AB ülkesi Dışişleri Bakanı’nın bir araya geldiği Brüksel’e giderek, AB yetkilileriyle İran’la ilgili durumu görüştü. ABD ile AB arasında, ABD Başkanı Trump’un çekildiği İran ile yapılan nükleer anlaşma konusunda anlaşmazlık var. AB ülkeleri İran’a yönelik ABD yaptırımlarına da karşı çıkıyor.

AB: İRAN NÜKLEER ANLAŞMASINI DESTEKLİYORUZ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, üye ülkelerin bakanlarıyla dün Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, İran konusunda "İran nükleer anlaşmasını ve tam olarak uygulanmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz" dedi.

AB Dışişleri Konseyi toplantısı kapsamında İran ile nükleer anlaşmada imzası olan Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla da İran konusunu görüşmek için ayrıca bir araya geleceğini ifade eden Mogherini, "Bölgemizdeki güvenliğin temel taşlarından biri olan İran nükleer anlaşmasının tam olarak nasıl uygulanacağını görüşeceğiz" diye konuştu. Mogherini, diyaloğun kilit öneme sahip olduğuna, bölgede gerginliğin tırmandırılmasından kaçınılması gerektiğine işaret etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, Brüksel’deki toplantı öncesinde yaptıkları açıklamalarla bölgedeki tansiyonun düşürülmesi gerektiğini vurguladı. (Ajanslar)