Basel'de Kurban Bayramı sevinçle karşılandı

Basel'de Kurban Bayramı sevinçle karşılandı

Müslümanlar için büyük önem taşıyan 2 Bayramdan biri olan Kurban Bayramı İsviçre’nin Basel şehrinde yaşayan Müslümanlar tarafından dualar ve sevinçle karşılandı.

Avrupa'da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı vesilesiyle sabah erken saatlerde camilere akın etti.

İsviçre Basel'de İslami hizmetlerini sürdüren Said-i Nursi Cami’nde Bayram Namazı öncesinde Molla Yahya Yılmaz bir sohbet verdi.

Yılmaz, "Bayram da gönüller kazanalım. Anne-babamızın, kardeşlerimizin, komşularımızın yüzünü güldürelim. Yoksullara, yaşlılara, kimsesizlere, boynu büküklere ve hasta kardeşlerimize bayram sevinci yaşatalım. Kırılan kalpleri, darılan gönülleri, bayramın bereketi ve güzellikleriyle mamur edelim. Kardeşliğimize, bayram sevincimize engel olan dargınlıkları, küskünlükleri, çekişmeleri, her türlü olumsuzluğu ortadan kaldıralım." dedi.

Aynı Allah'a inanan aynı kıbleye yönelen Müslümanların Bayramı

Bayram hutbesinde Camii İmamı Hasan Özdemir ise, "Bugün, aynı Allah’a inanan ve aynı kıbleye yönelen, “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” emrine boyun eğerek teslimiyet içerisinde Allah’a yönelen milyonlarca müslümanın Kurban Bayramı’dır.

Bugün fakir ve yoksulları, yetim ve kimsesizleri koruyup gözeten engin yürekli, şefkat ve merhamet kahramanı mü’minlerin bayramıdır. Bugün, büyüklerini ziyaret ederek gönüllerini hoş eden, küskünleri barıştıran, uzakları yakın kılarak yüreğindeki neş’eyi ve sevincini başkalarına taşıyan iyilik erlerinin bayramıdır. Bayramınız mübarek olsun.

Bu duygu ve temennilerle İsviçre’de yaşayan Müslüman kardeşlerimiz başta olmak üzere âlem-i İslam’ın bayramını tebrik ediyorum. Kurbanlarımızın makbul, bayramlarımızın mesrur olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum." dedi. (Hürseda Haber)