Demokrasi mi Dolar mı?

25 Nisan 2011 Pazartesi, 14:17
Kaddafi, Halk kıyamını bastırmak için Almanya, Fransa ve İtalyan yapımı silah ve teknolojiyi kullanıyor. Berlin 2009 yılında Kaddafi’ye 110 milyon €uro’luk silah satışı yaparak bu konuda diğer Avrupa ülkelerinin önüne geçti. Halk kıyamlarının devam ettiği Yemen ve sair ülkelerdeki diktatörler,  İnsan hakları ve demokrasi havariliği yapan devletlerin silahları ile kıyamları bastırmaya çalışmaktadırlar. Batının insan hakları ve demokrasi gibi bir derdi yok, daha çok silah satışlarından elde edeceği kazançları düşünüyor.

Spıegel’de yayınlanan “Demokrasi mi Dolar mı?” başlıklı makalede; Batının, Arap diktatörlerden ve silah deposu haline getirdiği devletlerden, silah satışından kazanacağı dolarların peşinde olduğu yazılmaktadır. Geçen ay, İngiltere Başbakanı David Cameron silah üreticilerini de yanına alarak, Körfez ülkelerinde ziyarette bulunmuştu. Bu ziyaretin amacı, Arap yöneticilere silah satmaktı. İngiltere milletvekilleri Cameron’u eleştirdiklerinde O, yapılan bu silah muamelesi için silah alıcı ülkelerden hiçbir şartla bu silahları insan haklarını ihlal edecek şekilde kullanmamaları gerektiği sözünü aldığını söyledi.  
 
Spıegel, Kaddafi’nin, 100 milyon €uro’luk silah aldığında bu silahlardan su-i istifade etmeyeceği sözünü verdiğini belirtir. Fakat Kaddafi’nin, bu silahları halk kıyamını bastırmak için kullandığı hatırlatmasında bulunuyor. Buna ilave olarak Spıegel, Kaddafi’nin terörle mücadele polisinin bizzat İngiltere devleti tarafından eğitildiğini,  İngiliz hükümetinin, Libya ve Bahreyn’e silah satışı iznini veren elli antlaşmayı hemen iptal etmesi gerektiğini de dile getirdi.   
 
Arap hâkimlerinin yaptıkları insan hakları ihlallerinden endişe duyduğunu belirten Batı, daha birkaç ay önce milyar dolarlık silah satışını sağlayan antlaşmalar yaptı.  Gerçekten Batının insan hakları ve demokrasi gibi bir derdi yok, daha çok Arap hâkimlerine nasıl silah satacağını düşünüyor.
 
Spıegel, Stokholm’daki Uluslararası barış araştırmaları kurumunun bildirdiğine göre Almanya’nın, son yıllarda Amerika ve Rusya’dan sonra silah ihracatı bakımından, dünyanın üçüncü ülkesi olduğuna dikkat çekerek, Almanya’nın 2008 yılında silah satışında toplam 6 milyar €uroyu hazinesine kazandırdığını açıkladı. Silahların kullanım kalitesinin yüksek olmasıyla Rusya’yı da kendine müşteri yaptığını, 2005 yıllında Libya’ya 300 bin €uro değerinde zırhlı araç,  2006–2009 yıllarında ise 83 milyon €uro’luk askeri ekipman sattığını yazdı.
 
Kaddafi bugün Almanya, Fransa ve İtalya’dan aldığı silahlarla, aleyhinde kıyam eden halkı bastırmaya çalışıyor. Berlin’in, 2009 yılında Libya diktatörüne 110 milyon €uro’luk silah satışı ile Avrupa devletlerinin önüne geçtiğini yazan Spıegel, Yemen gibi ülkelerdeki diktatörlerin, İnsan hakları ve demokrasiyi savunan Batının silahları ile halk kıyamlarını sindirmeye çalışmakta olduklarını bildirdi.
 
İngiliz hükümeti Yemen’e 2009 yılı sonunda 183 bin €uro’luk silah ve mühimmat satışı gerçekleştirdi. Şimdi Ali Abdullah Salih’in güçleri, muhaliflere karşı bu silahlardan istifade etmektedirler.  
 
Mübarek güçleri de halk kıyamına karşı, Batıdan alınan silahları kullandılar. Mısır diktatörü, 2009 yılında Almanya’dan 80 milyon €uro’luk silah almıştı.  
 
Suudi Arabistan, Ali Abdullah Salih ve Husi güçleri arasında çıkan çatışmada, Husi güçlerini bastırmak için Yemen’e girerek Amerika’dan aldığı silahları acımasız bir şekilde Husilere karşı kullandı.
 
Amerika geçen sene Suudi Arabistan’a silah satışına izin veren, en büyük antlaşmayı imzaladı. Suudi Arabistan gelecek 10 yıl içinde, Amerika’dan 60 milyar dolar değerinde uçak ve askeri teçhizat alacak.Wall Street Journal, bu işin gerçekleşmesi için 77 bin kişinin Boeing’te çalışması gerektiğini yazdı. Suud Hanedanı, 30 milyar dolarlık bir antlaşma ile donanmasını son silah ve teknoloji ile güçlendirmek istiyor.
 
Spıegel, Emarat devletinin de Batı’nın en iyi silah müşterilerinden olduğunu zikrederek “Silah satıcıları, silah satışından elde ettikleri dolarları görmekten zevk almaktadırlar” açıklamasında bulundu.  Emarat,  Amerika’ya 2010 yılında 40 milyar dolarlık silah siparişi vermişti. Bu silah alış listesinde en gelişmiş füzelerin de yer aldığı bildirilmektedir.
 
Kaynak: Bashgahé Endishe
 
Çeviren: Sabri SALİH