Pakistan’ın İkili Oyunu

13 Mayıs 2011 Cuma, 12:17

Pakistan’ın Usame Bin Laden’in öldürülmesi macerasında kaybeden taraf olduğu iddiası kesinlikle doğrudur.

 Geçmişe baktığımızda Bin Laden’in ölümü hakkında çıkan birçok haberle karşılaşırız. Pakistan’ın yüksek makamlarından en az üç şahsiyet Pervez Müşerref, Benazir Butto ve Ali Zerdari geçmiş yıllarda Usame Bin Laden’in öldürüldüğüne dair açıklamalarda bulunmuşlardı.

Pakistan, Bin Laden’in kendi topraklarında istihbarat servisine yakın bir yerde Amerikalılar tarafından öldürülmesinden ziyade Amerikalarla çatışmaya girerek öldürülmesini veya tabii olarak ölmesini tercih ederdi.  

Uzmanlar Laden’in ölümüne fazlasıyla dikkat çektiler. Basın yayın organları her gün, Pakistan’ın Abbottabad şehrinde öldürülen Usame Bin Laden’in haberini vererek gerçekten Pakistan istihbaratı ve emniyet güçlerinin Laden’in kendi topraklarında barındığına dair haberleri yok muydu sorusunun cevabını arıyorlar. Pakistan’ın bu sorulara verdiği cevap güvenlik uzmanlarına gülünç gelmektedir. Peki, Pakistan,  Usame’yi Amerika’ya karşı savaşan en büyük cihat komutanı olarak gören çarşı pazardaki halkı ikna edecek bir yol bulabilecek mi?

Pakistan’ın Abbottabad şehrinde Amerika tarafından Laden’in öldürülmesi doğru ise, bundan sonra Pakistan, halk ve El kaide’nin tehditlerinden dolayı daha fazla emniyetsiz olacak.

Pakistan, Usame Bin Laden’in öldürülmesi olayı karşısında ikili bir siyaset izlemektedir.

Halkın ve El kaide’nin tepkisinin devlete yönelmesini engellemek için İslamabad, Laden’in öldürülmesinde herhangi bir dehaletlerinin olmadığını, istihbarat servisinin de kesinlikle bu olaydan haberi olmadığını iddia etmektedir. Halkın tepkisinden ve El kaide’nin intikamından korkan Pakistan hükümeti bunu önlemenin telaşında görünmektedir.

Ancak herkes biliyor ki Pakistan’ın yardımı olmadan Amerika, böyle bir operasyon gerçekleştiremez. Hatta bölgenin şekillenmesinde Usame üzerinde ABD ile Pakistan arasında bir pazarlıktan bahsediliyor. Usame’yi 11 Eylül olayının müsebbibi olarak gören ve bu yüzden Afganistan ve Irak’ı işgal ederek binlerce masumun kanını döken Amerika, bu savaşta kendisi ile beraber hareket eden Pakistan, Afganistan, Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirliğinin yardımı olmadan Usame’yi öldüremez. 

İzlediği bu ikili oyundan Pakistan başarılı bir şekilde çıkabilecek mi yoksa eline yüzüne mi bulaştıracak. Bu yakında ortaya çıkar. Bu tahlil, Amerika’nın Usame Bin Laden’i öldürmesinden sonra basın yayını kullanarak oluşturmaya çalıştığı şartların etkisinden kalarak yazılmış değildir. Burada üzerinde düşünülmesi gereken Usame’nin öldürülme zamanıdır. Niye şimdi? Ve Amerika’nın yeni hedefi nedir? 

Kaynak: Zaman News

Yazar: Muhammed Rıza Newrozpur

Çeviren: Sabri SALİH