Yazılmamış Kapitülasyon

25 Mayıs 2011 Çarşamba, 14:22

Son zamanlarda Pakistan makamlarının Amerika aleyhindeki açıklamaları Washington ile İslamabad arasında bir gerginlik yaşandığı haber veriliyor. Amerika'nın insansız savaş uçaklarının terörizm ile mücadele bahanesi ile Pakistan'ın çeşitli bölgelerini bombalaması ve Amerika komandolarının İslamabad yakınındaki Usame Bin Laden'in kaldığı yere operasyon yapması İslamabad ile Washington ilişkilerinin gerilmesine neden oldu. Pakistan bölgede Amerika'nın en büyük müttefiki sayılır. Halkın geneli Amerika'nın aleyhinde olmasına rağmen son yıllarda özellikle 11 Eylül olayından sonra terörizm ile mücadele adı altında iki ülkenin ilişkileri daha da gelişti.

Amerika'nın Pakistan'dan habersiz İslamabad yakınında Abotabad şehrindeki evine operasyon yaparak Usama Bin Laden'in öldürülmesi olayı iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin sona yaklaştığını göstermektedir. Pakistan halkı,  Amerikalılar tarafından tahkir edildiğini, ihanete uğradığını ve açıkça milli hâkimiyetlerinin ihlal edildiğini düşünmektedir.

Pakistan halkı, siyasiler ve meclis, Pakistan devletinin Amerika karşısında sağlıksız, muti, erbab-raiyet ilişkilerine son vermek için devlet adamlarına baskı yapmaktadır.

Pakistan Meclisi benzersiz bir iş yaparak devletten Amerika ile olan ilişkilerini gözden geçirilmesini istedi. Amerika kendi topraklarında küstahça davranışlarına devam ederse İslamabad, Afganistan'da bulunan Amerika askeri üslerine malzeme taşıyan hattı keseceği tehdidinde bulundu.

Bununla irtibatlı olarak Pakistan devleti, ordu komutanının Amerika seferini iptal etti ve bir süre önce Washington konsolosunu Pakistan'a geri çağırdı. 

Amerika yaklaşık 20 yıl önce yani Rusya'nın dağılmasından sonra bölgedeki coğrafi ve stratejik konumundan dolayı Pakistan’ı kendine siyasi ve askeri üs haline getirerek yaptığı yardımlarla da siyaset ve isteklerini Pakistan makamlarına dikte etmeye çalıştı. Amerika'nın Pakistan'a yıllık yardımı 2,3 milyar dolardır. Bu meblağdaki yardım, ekonomisi zayıf Pakistan için dikkate değerdir.

Pakistan devlet adamlarının Amerika müdahalelerine karşı ses çıkarmaması ve geleceklerini garantilemesi için Amerika, onları siyasi olarak himaye ediyor ve kendisine karşı minnet altında bırakıyor. 

Bu nedenle Amerika'nın politikası yönünde hareket eden Pakistan devlet adamları sürekli halkın itiraz ve hoşnutsuzluğu ile karşılaştılar.

Pakistan topraklarında Amerika'nın sınırı aşan küstahça saldırı ve tecavüzleri Pakistan devlet adamlarının artık bu duruma müsamaha göstermesine ve seyirci kalmasına izin vermediği gibi siyasi durumları da içerde çok ciddi tehdit altında bulunuyor. Afganistan işgalinde bataklığa saplayarak her gün ağır kayıplar veren Amerika, Pakistan topraklarında bulunan Taliban komuta merkezine Pakistan devletinin müdahale etmediğini iddia etmektedir.

Bu bahane ile Amerika askerleri, 3 yıldan beridir sürekli Pakistan topraklarında saldırı düzenlemekte olup bu saldırılarda yüzlerce sivil insan öldürülmüş.

Amerika insansız uçaklarının Pakistan'ın kuzey bölgelerini bombalaması ve bu saldırılar karşısında Pakistan devletinin sesiz kalması, halkın devlete karşı tepkisini gün geçtikçe artmaktadır. Fakat Washington halkın bu tepki ve itirazlarına itina göstermemektedir.

Şimdiye kadar Amerika küstahça davranışlarında ileri gittiği gibi tek taraflı olarak ta menfaatlerini kapitülasyon şekliye icra etmektedir. Geçen sene bir CIA memuru iki Pakistan vatandaşını öldürmüştü. Bu kanunsuz olaya karşı Amerika,  memurunun diplomatik dokunulmazlığı olduğunu ve yaptığının da nefsi müdafaa hükmüne geçtiğini açıklayarak imtiyazlı olduğunu gösterdi.

 Pakistan makamları, bu olayla anladılar ki Amerika karşında erbab-raiyet siyaseti izlemek Pakistan'ın menfaati, hâkimiyeti ve milli birliği için zararlı ve telafisi mümkün olmayan yaralar açmaktadır. Amerika'nın Pakistan'da bulunması ve müdahalesi terörizmi yok etmediği gibi bizzat terörizmin artmasına ve yayılmasına sebep oldu. Amerika'nın terörist olarak gördüğü birçok grup zamanında CIA tarafından kurdurulmuş veya desteklenmiştir. Pakistan'da Amerika'nın bulunması, tahakkümvari davranışları ve bunun birlikte ABD askerlerinin yaptıkları cinayetler halkta Amerika karşıtı öfke oluşturdu. İfrati hareketlerin ortaya çıkmasına zemin oluşturarak Pakistan toprakları ifrati hareketlerin merkezi haline geldi.

Amerika siyasi ve askeri olarak Pakistan'da bulunduğu müddetçe bu ülke sebat ve huzur yüzü görmeyecek.

Pakistan devlet adamlarının Washington karşısında eşit olmayan zelilce münasebetlere son vermek, kendini bölgede Amerika'nın sulta ve sömürgeci siyasetine alet yapmamak ve Amerika'nın bu İslam ülkesindeki dolaşımına son vermek için Pakistan'ın şu anki genel durumu buna müsaittir. Bu istek yalnızca Pakistan Müslüman halkının değil belki bütün bölge halkının isteğidir. Şimdi en önemli soru şudur. Acaba İslamabad, Amerika'nın kendilerine dayattığı Kapitülasyondan devlet ve milletini kurtarmak adına gerekli iradeyi gösterebilecek mi? 

Kaynak: Cumhuriyé İslami Gazetesi

Çeviren: Sabri SALİH