Arabistan Dolarlarlarıyla İnkılapları Engelleme Çabaları

07 Haziran 2011 Salı, 15:00

Suudi Arabistan, Arap dünyasında başlayan halk inkılaplarının önünü almak için yoğun bir çaba harcamaktadır. Siyasi tahlilciler Suudi Arabistan’ın Arap dünyasında baş gösteren halk hareketlerinin önünü almak için siyasi nüfuzunu ve servetini savurganca kullanıp diktatör müttefikleriyle ortak bir cephe oluşturmaya çalıştığını ileri sürmektedir.

Suudi Arabistan’ın ileri gelenleri, Amerika’nın Hüsnü Mübarek olayında mevzi değiştirmesi ve Arabistan’ın arka bahçesi sayılan Yemen, Bahreyn ve Umman’da baş gösteren halk hareketlerinden büyük rahatsızlık duymaktadır.

Bu arada Suudi araştırmacı ve yazar Muzavi Reşid Hanım şunları dile getirmektedir: “Suudi Arabistan bütçesinin fazlasını bölgedeki inkılapları susturma ve yönlerini değiştirme amacıyla menfaati için kullanmaktadır”

Suudi Arabistan’ın, Mısır halkının gerçekleştirmekte olduğu inkılabın yönünün değiştirilmesi için şu anki yöneticilerie dört milyar dolar vaad ettiği söylenmektedir. Bu para, halkın kıyamından dolayı zor durumda olan Mısır ekonomisinin canlanması açısından şu anda Mısır’ın yönetimini elinde bulunduran askeri şura için iyi bir kaynak niteliğindedir.

Ayrıca haber kaynakları Suudi Arabistan’ın kendi projelerini uygulatmaları için Bahreyn ve Umman Sultanlığına karşılıksız olarak 20 milyar dolar yardımda bulunduğunu ileri sürmektedirler.

Suudi Arabistanlı araştırmacı Halid Değil konuyla ilgili şunları dile getirmektedir. “Suudi ailesi Arap dünyasında baş gösteren inkılap dalgasından büyük rahatsızlıklar duymakta, bu dalganın Fars Körfezi sahillerine ulaşmasından endişe etmektedirler.”

Halid Değil sözlerini şöyle sürdürmektedir: “Petrol üreten altı ülkenin üyesi olduğu, Arabistan’ın ise başkanlığını yürüttüğü Fars Körfezi İşbirliği Şurası, Ürdün ve Fas’ın bu şuraya üyeliği için çalışmalara başladı. Bu durumda; Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine iki yeni ülkenin katılacağı görülmektedir.”

Tahlilciler, petrol üretimleri olmayan ve ticari bir coğrafya olma özelliği taşımayan Ürdün ve Fas’ın bu birliğe alınmasının sebebini, bu iki ülkenin savunulması amacı taşıdığını ileri sürmektedirler.

Arabistan’ın başkentinden konuyla ilgili açıklama yapan bir yorumcu, bu işin ekonomik açıdan hiçbir anlamı olmadığını, Fas’ın Fars körfeziyle herhangi bir irtibatının bulunmadığını, bölgeden uzak olduğunu, Suudilerin iki müttefiğini savunmak için böyle bir karar aldıklarını ileri sürmektedir.

Bu arada Suudi Arabistan, Ürdün halkının itirazını dillendirmek için meydanlara inmesinden duyduğu rahatsızlıklardan dolayı Ürdün’ün emniyetini sağlamak için Körfez birliğinin içine alıp önlemler almaya çalışmaktadır.

Suudi Arabistan’ın Mısır’a yardım etmesinin sebebi ise, nüfus olarak Arab dünyasının en büyük ülkesi olan Mısır’ın yönünü değiştirme ve özellikle de İran’la ilişki kurmasını engelleme amacı taşımaktadır.

Bunu Mısırlı yazar Mudavi Reşid şöyle açıklamaktadır: “Suudilerin en büyük endişesi Mısır ile İran arasında irtibat kurulması ve ilişkilerin geliştirilmesidir.”

Mısır halkı diktatör Mübarek’e karşı kıyam başlattığı zaman Suud kralı para kesesinin ağzını cömertçe açtı. Aynı şekilde halkın devirdiği Zeynel Abidin Bin Ali’yi ülkesine davet edip diktatöre ev sahipliği yaptı.

Arabistan, Mısır’ın iran ile ilişkilerinin baltalamak için ekonomik silahtan sonuna kadar istifade etmektedir. Arabistan’ın yardım paketlerinin vaad edilmesinden sonra Mısır’ın buna jest olarak İranlı bir diplomatı casusluk iddiasıyla gözaltına aldığına hepimiz şahit olduk. Araştırmacı yazar Muhammed el Kehtani bu konuda şunları dile getirmektedir. “Arabistan Mısır’a yapacağı yardımla ilgili paketleri açıkladıktan hemen sonra Mısır, İranlı diplomatı gözaltına aldı”

Diğer taraftan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejat, Çarşamba günü Mısır’a yaptığı çağrıda diplomatik ilişkilerin başlamasını isteyerek şunları dile getirdi. “Yeni ve büyük bir gücün ortaya çıkışı Siyonistleri bölgeyi terk etmeye mecbur edecek.”

Rasid haber ajansı, Suudi Arabistan kralının yurtdışında gördüğü tedaviden sonra ülkesine dönmesi üzerine bu ülke halkının muhtemel kıyamını önlemek için halka iş sağlama ve mesken yardımı adı altında 130 milyar dolar yardım için bir bütçenin oluşturulduğunu bildirdi.

Kaynak: Fars News

Çeviren: Ahmet Dağcı