Afrika Boynuzunda Açlık ve Sefalet

03 Ağustos 2011 Çarşamba, 16:10

Afrika boynuzundaki mevcut duruma işaret eden Batılı bir gazeteci, Afrika’ya açlık ve kıtlığın geri döndüğünü, 8 ile 10 milyon insanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirmektedir.

İngiltere’de yayınlanan İndependence Gazetesi konuyla ilgili haberinde bunları dile getiriyordu. Afrika kuzeyinde bugüne kadar hiçbir televizyon kamerasının kaydedip yayınlamadığı açlık ciddi bir şekilde yayılmaya başlamış. Dünyanın bu bölgesinde on binlerce çocuk haftalarca yürüyerek şu anda sığınmacılar tarafından ağzına kadar doldurulmuş kamplara sığınmak için çabalamaktadır.

Bu çocuklar son 60 yılın en şiddetli kuraklığından dolayı yiyecek maddelerinin kıymetinin aşırı derecede yükselmesiyle, evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Afrika’da birçok aileyi etkisi altına alan bu gelişme yaşanırken, bu gün 8 ya da 10 milyon insan açlık ve kıtlıktan dolayı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır.

Anne ve babalarından ayrılan bu aç ve perişan çocuklar, Kenya’nın kuzeyindeki kamplara gitmek için çabalamaktadır. Bu kampların şu anda günde 1200 çocuğu kabul ettiği söylenmektedir. Kampların kapasitesi 90 bin olduğu halde şu anda 370 binin üzerindeki bir topluluk buraya sığınmış bulunmaktadır. Bu çocukların çoğu Etiyopya ve Somali’den olup bu kamplara sığınmışlar. Aç olmakla birlikte uzun süre yalınayak yolculuk yapmak zorunda kalan bu çocuklar farklı hastalıklara duçar olmaktadır.

Geçen yıl Afrika’nın batısında kıtlık ve açlığın yayılmasının ardından bu bölgedeki yardım kuruluşları, bu beşeri faciaya karşı durmak için 10 milyon dolar bütçe ayrılmasını istediler.

Bu arada Birleşmiş Milletlerin Batı Afrika’da yardım işlerini yürüten kurumlarından Aksfam’ın müdürü Memdo Beytiyeh şu açıklamalarda bulunmaktadır: Çad ve Nijer halkı herhangi bir taneye ulaşırlar ümidiyle yerleri kazmakta, karınlarını doyurmak için otlar, ağaç yaprakları ve hatta hayvan yiyeceklerini yemektedirler. Bu arada 900 bin çocuk kötü beslenmeden dolayı hastalıklara maruz kaldı. Bu çocukların bir kısmı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti.

Aksfam’ın müdürü sözlerinin devamında şunları dile getirmektedir: “Şu anki durum Afrika’nın Kuzeyindeki bir kriz ve yıkımla karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. Durumun geçen beş yıldan daha kötü olma ihtimali bulunmakta ve bunun da insani faciaya yol açabileceği düşünülmektedir.

Bu yeni raporda, Afrikalı bir gazetecinin Sudan’da ölme durumundaki bir çocuktan aldığı resim açlıktan dolayı zihinlerin insan tabiatını çekmiş, bu da zihinlerde sarsıntılara yol açmıştır. Kevin Karter isimli bu gazeteci, bu fotoğrafın yayınlanmasından bir ay sonra, bu manzarada karşılaştıklarının verdiği vicdan sıkıntısından dolayı intihar etti.

Bu fotoğrafı çeken gazeteci Kevin Karter, açlık ve kıtlığın insanların başına getirdiği musibeti yerinde görüp fotoğraflarını çekmek için Sudan’a gitmişti. Bu esnada ağaçların arkasından inlemeyle beraber bir ses duyar. Bu sesin sahibini aramak için ağaçların arkasına yönelir. Bir deri bir kemik kalmış küçük bir kızın yiyecek dağıtılan merkeze kavuşmak için çabaladığını fark eder. Bu esnada bir akbaba küçük kızın yakınlarına konar. Gazeteci, kuşun korkmaması için dikkatlice hareket ederken, bu durumda en güzel fotoğrafları çekmeye çalışır. Sonraları, fotoğraf çekmek için orada 20 dakika bekleyip akbabanın kanatlarını açıp uçmaya başlamasıyla yeni bir fotoğraf çekmeyi amaçlamaktadır. Ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmez. Fotoğraflarını çektikten sonra kuşun uzaklaşmasını sağlar. Ancak kız çocuğunun açlıktan perişan olmuş çelimsiz bedeniyle çabalamaya devam ettiği gözünden kaçmaz.

Gazetecinin kızı gelişmeyle ilgili şunları dile getirmektedir: Bu olayın etkisinde kalan babam psikolojik sıkıntı çekiyor ve o küçük kız çocuğunu düşünüp her zaman beni kucağına alıp bağrına basmak istediğini söylüyordu.

(Çeviri: Ahmet Dağcı)