Bütün Diktatörler Yıkılacak

23 Şubat 2013 Cumartesi, 11:51

Bahreyn halkının uzun süreden beridir özgürlük peşinde olduğunu ve onurlu bir kıyam başlattığını bildiren Bahreynli düşünürlerden Said Şehab, Bahreyn halkının muzaffer olacağı günlerin fazla uzakta olmadığını dile getirdi. Açıklamasında şunlara yer verdi: Bahreyn halkı, iki yıl önce 14 Şubatta başlattığı inkılap yürüyüşünü sürdürmeye devam ediyor. Gösterdiği azim ve irade hedefine ulaşmadıkça bundan el çekmeyeceğini bütün varlığıyla ortaya koyuyor.

Bahreyn rejiminin müttefikleri ABD ve İngiltere tarafından himaye edildiğini ileri süren Şehab, bu ülkenin Suudi Arabistan güçleri tarafından işgal edildiğine işaret edip şunları dile getirdi: Şu anda ülkemiz işgal altındadır. Dünya Müslümanlarının bu işe el atmalarını istiyoruz. Her şeye rağmen kıyamımız bütün ciddiyetiyle devam ediyor. Şehidlerimizin kanının bu inkılap hareketini zafere doğru götüreceğine inanıyoruz.

Bahreyn halkının hak ve hukukunun Al-i Halife rejimi tarafından çiğnendiğini dile getiren Şehab şunları söyledi: Onlar Müslüman halka karşı ellerinden gelen her cinayeti işliyor, her zulmü yapıyorlar. İnsanlarımıza işkencelere tabi tutuyor, sürgünlere gönderiyor, evlerini viran ediyor, zehirli gazlar fışkırtıyor ve öldürüyorlar. Şimdilerde ise inkılap rehberlerini hedeflerine almışlar. Ellerine geçirdiklerini ağır zindan cezasıyla cezalandırıyorlar.

Tarih içinde zalim ve diktatörlerin sonunun felaket olduğunu dile getiren Şehab, Bahreyn dahil insanlığa zulmeden bütün diktatörlerin sonunun yıkım olacağını ifade etti.

Beyanatının devamında muhalif grupların hükümetle müzakereleri konusunda ise şunları ifade etti: Onlarla gerçek manada müzakerelerin olacağını zannetmiyorum. Zira Bahreyn’i yöneten diktatör, halkın hükümete katılımını resmiyette tanımak istemiyor. Müzakere denilen şey halkın inkılabi kalkışını bir şeklide mesirinden uzaklaştırıp inkılap ruhunu öldürmektir.

Açıklamalarının devamında ise şunları dile getirdi: Hükümetin bahsettiği söyleşiler, halkla yapılacak olan söyleşilerdir. Zira onlar halkın ve hükümetin arasındaki problemin siyasi rengini ve kokusunu yok etmeye çalışıyorlar. Halkın hükümet şekliyle ilgili bir probleminin olmadığını yansıtmak için çabalıyorlar. Bunun sadece Bahreyn halkı arasında vuku bulan bir sorun olduğunu göstermeye çalışıyorlar.

Bahreynli Şii ve Sünnilerin birbirleriyle hiçbir problemlerinin olmadığını, kardeşçe iç içe yaşadıklarını söyleyen Şehap konuşmasının devamında şunları dile getirdi: Halkımızın arasın sokan, insanlarımızı karşı karşıya getirmeye çalışan ve birbirlerine karşı nefretle doldurmaya çalışan devletin kendisidir. Bugün için ortalıkta müzakere diye bir şey görünmüyor. Bahreyn halkının inkılabı sokak, cadde ve meydanlarda devam ediyor. Rejim yıkılana kadar inkılap yürüyüşü hareketi devam edecek. Zalim ve cani rejimin kesinlikle değişmesi lazım. Her yönüyle çirkefliklerin içine batmış ve insanlarımıza büyük acılar çektirmiş böyle bir rejimin ıslahı mümkün olmadığından değişmesinin dışında bir yol kalmamıştır.

Kaynak: Xebergozariyé Takrib

Çeviren: Ahmet Dağcı