'Berat kulluk bilinci ve hesap verme şuurunu kazandırır'

'Berat kulluk bilinci ve hesap verme şuurunu kazandırır'

Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı kazandırır." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Erbaş, dinî gelenekte af, merhamet ve mağfiret vesilesi olarak kabul edilen mübarek Berat gecesinin, Cenâb-ı Hakk’ın lütuf ve inayetiyle, hep birlikte bugün idrak edileceğini belirtti.

"Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır." diyen Erbaş, mesajında şunları kaydetti:

"Beratın ilk şartı, kimlerden ve nelerden uzak duracağımızı; kimlere ve nelere yakın olacağımızı bilmektir. Bu itibarla Berat, ruhumuza ağır gelen her türlü keder ve sıkıntıdan, insanı inciten hata ve günahtan, insana yakışmayan söz, tutum ve davranıştan 'berat etmek' için eşsiz bir fırsattır. Kulluk yolculuğumuzdaki değişim ve dönüşümün en önemli işaretini resmeden berat, kişinin doğuştan günahlardan berî olduğunu bize haber veren önemli bir müjdedir. Berat, nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan Ramazan ayına bizi hazırlayan; diri bir zihin ve berrak bir gönülle aşama aşama kemale ulaştıran Rabbimizle, taat ve itaat zemininde buluşturan bir yakınlaşmadır."

Berat gecesini idrak eden herkesin özüne dönmesi, ümitlerini canlandırması, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, "Bu duygu ve düşüncelerle, başta aziz milletimiz olmak üzere, tüm İslâm âleminin Berat Gecesi’ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gece vesilesiyle, milletimizin her türlü dert ve sıkıntıdan berî olmasını diliyor; Ramazan ayına, günah yüklerimizden arınmış gönüllerle, berat etmiş olarak girebilmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum." temennilerinde bulundu. (İLKHA)