İngiltere’den Fars körfezi ve Hürmüz Boğazında Amerika’ya tam destek

İngiltere’den Fars körfezi ve Hürmüz Boğazında Amerika’ya tam destek

İngiltere dışişleri bakanı Dominic Raab, İngiltere’nin Fars körfezinde ve Hürmüz Boğazında ticari gemilerin güvenliğinin garantisinde Amerika’nın komutasında koalisyona katılacağını bildirdi.

İngiltere’nin Fars körfezinde ABD komutasındaki koalisyona katılma girişimi çifte standart olarak tepki görürken Almanya dışişleri bakanı ise sözkonusu koalisyon güçlerine katılmayacaklarını ilan etti.

ABD’nin Hürmüz Boğazı’ndan geçen ticari gemilerin korunması için Fars Körfezi’ndeki askeri varlığın artırılması girişimine Birleşik Krallık’tan destek geldi. Birleşik Krallık, ABD’nin kurulmasını önerdiği uluslararası deniz güvenliği görevine katılacağını duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “Bu konuşlandırma güvenliği artıracak ve teslimat için güvence sağlayacak” iddiasında bulundu. Bölgede seyrüsefer güvenliği için geniş çapta uluslararası destek sağlamak istediklerini söyleyen Raab, Birleşik Krallık’ın İran politikasında değişiklik olmadığını da belirtti. Raab, “İran’la ve uluslararası ortaklarımızla gerginliği dindirmek, nükleer anlaşmayı korumak konusunda taahhüdümüz sürüyor” diye konuştu.

Alman haber ajansı DPA, ABD’nin Fars Körfezi girişimine NATO müttefiklerinden destek bulamadığını duyurmuş, Almanya da olası bir koalisyona katılmayacağını açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ve İran arasında askeri tansiyon Haziran ayında ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir insansız hava aracının (İHA), İran tarafından İran hava sahasında düşürülmesinin ardından yükselmişti.

ABD ve İran arasındaki gerginliğin temelinde Trump’ın Tahran’la 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan Washington’ı tek taraflı olarak çekmesi yatıyor. (Ajanslar)