Türkmen komutan Haşdi Şabi'yi anlattı

Türkmen komutan Haşdi Şabi'yi anlattı

Musul'un güneyinde IŞİD'e karşı savaşan Türkmen komutan İrfan Abdulselam Muhammed, Irak'ta kurulan Haşdi Şabi ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Haşdi Şabi'de Türkmenler çok varmı ve Haşdi Şabi ile ilgili iddialar doğru mu?

Haşdi Şabi'nin Türkmen kuvvetlerinin başkan yardımcısıyım. Haşdi Şabi içerisinde Türkmenlerin yoğun güçlü bir konumu var. Kerkük ve Tuzhurmatu bölgesinde 2500 savaşçımız bulunuyor. Başka yerlerde de yoğun olarak varız. IŞİD'in Kerkük bölgesinden uzaklaştırılmasında en büyük katkı Haşdi Şabi'ye aittir. Kerkük bölgesinde de IŞİD'e karşı çok mücadele ettik. Biz hak ve mazlum insanlar için savaşıyoruz. Haşdi Şabi içinde Sünni, Kürt, Hristiyan ve birçok farklı kesimden savaşçılar var. Felluce, Ramadi, Tikrit çoğunlukla Sünni ağırlıklıdr ama biz gidip orada da şehitler verdik. İnsanlarımızı kurtardık. Haşdi Şabi bütün mazlumlar için var. Haşdi Şabi'nin Sünnilere işkence yaptığı ve kötü muamelelerde bulunduğu hiç doğru değildir. Biz çatışmada sağ yakaladığımız IŞİD militanlarını da adalete teslim ediyoruz. Onların kaderine mahkemeler karar verir. Biz kimseye işkence ve kötü muamele yapmayız. Türkiye'nin Haşdi Şabi ile gurur duyması gerekirken kötülemeyi tercih ediyor. Türkiye'nin Haşdi Şabi içinde Türkmen grubu da olduğu için gurur duyması gerekir.

Türkiye'nin Türkmenler ve PKK'yı gerekçe göstererek Irak'a müdahale etme sinyalleri vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Türkiye, Irak'taki Türklere hiçbir zaman sahip çıkmadı. IŞİD, Telafer gibi birçok Türkmen kentine saldırıp işgal ettiğinde de sahip çıkmadı. Türkmenler, IŞİD tarafından katliama uğradı. Türkmenlerin malları da IŞİD tarafından işgal edildi. Türkiye şimdi mi onları korumak istiyor. Bu yalandır. Türkiye yanlış politika uyguluyor. Irak'ta merkezi yönetimin kararı ve izni olmadan hiçbir güç bulunamaz. Türkiye, Sincar (Şengal) bölgesine de PKK'nın varlığını gerekçe göstererek müdahale etmek istediğini söylüyor ama bu da bir bahanedir. PKK, Türkiye'deki kentlerde ve kırsal alanda daha çok hakim. Önce onlarla mücadele edip onları temizlesin.

Musul ve Telafar operasyonu ne durumda?

Telafer operasyonu başarılı şekilde ilerliyor. Telafer etrafındaki birçok köy alındı. Biz şimdi Telafer'in merkezini kuşatmak ve kısa süre içinde almayı düşünüyoruz. Bu  operasyonla IŞİD'in Irak-Suriye bağlantısını kesmeyi umuyoruz. Merkezi Irak hükümetimiz de bunu istiyor. IŞİD'in Suriye-Irak bağlantısını kesersek hem Suriye'ye kaçamaz hale gelir hem de Suriye'den Irak'a takviye gücü kırılmış olur. Telafer alınırsa Musul'un alınması da kolaylaşacak. Ayrıca Musul operasyonu da çok başarılı gidiyor. Onlarca köy IŞİD'den alındı. Bazı kasabalar da alındı.

ABD ve koalisyon ülkeleri Haşdi Şabi'ye silah ve eğitim yardımı yapıyor mu?

Haşdi Şabi'ye herhangi bir koalisyon ülkesi veya ABD'den silah ve eğitim yardımı yapılmıyor. Sadece Irak devleti bize yardım ediyor ve sahip çıkıyor. Bir yardım yapılacaksa bu, önce Irak Hükümetine ulaştırılır, onlar da daha sonra bize ulaştırır. Halkımz da bize yardım ediyor. Biz gücümüzü zaten halkımızdan alıyoruz.

Sizce ABD, Irak'ta IŞİD hedeflerini yeteri kadar bombalıyor mu?

ABD hiçbir zaman farklı milletlerin iyiliğini istemez. ABD menfaati neyi gerektirirse onu yapar. Burada da menfaati için çalışıyor. ABD, IŞİD'i vuruyorsa kendi menfaati için vuruyordur. Irak milleti için yapmyordur.

IŞİD, Irak'ta Türkmenlere çok zarar verdi mi?

IŞİD, Telafer, Kerkük ve birçok kentte Türkmenlere zararlar verdi. Evlerini yakıp yıktı, ateşe verdi. Kadınlarımızı kaçırdılar. Kızlarımıza tecavüz ettiler. Halen IŞİD'in elinde bir çok insanımız esir durumda. (Hikmet Durgun - Sputnik)

Ettiketler:Haşdi Şabi