Kim bu günü sevgililer günü ilan etti?

17 Şubat 2017 Cuma, 10:02

Bu gün 14 Şubat sevgililer günü. Marketler, alışveriş merkezleri yine dolup taşacak. Herkes sözde sevgilisine hediye almak için birbiriyle yarışacak. Hıristiyan, Kapitalist Batının bize dayattığı günlerden biri olan bu günde farkında olmadan yine Hıristiyanlara özeneceğiz. Onların gayri meşru, ahlak dışı yaşam biçimini utanmadan evlerimize taşıyacağız. Sonra da neden nesillerimiz dindar değil diye yakınacağız…

Yoksul bir toplumuz. Çoğumuz asgari ücretin altında bir parayla geçimimizi sağlıyoruz. Çoğumuzun evine doğru dürüst et girmiyor. Çoğumuz temel ihtiyaçlardan olan meyve, sebze ve süt ürünlerini çocuklarımıza veremiyoruz. Çünkü giderimiz gelirimizin üstünde. Kaçımızın evine düzenli süt giriyor. Kaçımızın çocukları yeterince meyve ve sebze yiyebiliyor.

Ama her hafta bir şekilde hediye alıyoruz. Gereksiz ve kullanılmayan pahalı hediyeler… Neymiş, sevgililer günüymüş… Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, öğretmenler günü, ebeler günü, doktorlar günü, işçiler günü, patronlar günü, bilmem ne günü… Ve korkunç bir tüketim çılgınlığı… Kapitalistlerin, sermayedarların, Batılı üretim şirketlerinin kasalarına akan trilyonlar… Nefesi kokan yoksulların ceplerinden batılı kapitalist firmaların şişkin ceplerine giren trilyonlar…

İyi ama bu günleri kim tayin ediyor? Bu günler hangi dinin veya kültürün günleri? Dinimizde, kültürümüzde, gelenek ve göreneklerimizde, tarihimizde böyle bir gün var mı? Elli yıl önce böyle bir gün var mıydı? Sevgililer günü, babalar günü, bilmem ne günü… Bu günler daha önce var mıydı? Babalarımız, dedelerimiz, anne ve ninelerimiz bu günleri kutlamışlar mı?

Biz ne acınacak bir durumdayız? Bir taraftan zalim batının siyasi ve askeri saldırısı altındayız. İşgal edilmedik toprağımız, talan edilmedik zenginliğimiz kalmadı. İslam ümmeti, Müslüman halklar batının barbar saldırıları altında kan ağlıyor. Katliamlar, cinayetler, işgal ve korkunç bir sömürü… Direnenler ise Mısır ve Türkiye'de gördüğümüz gibi bin bir ayak oyunu ve darbe tehditleriyle etkisiz hale getirilmeye çalışılıyor.

Öbür taraftan kalan az buçuk imanımız ve maddi zenginliğimizi de bize dayattıkları kültürel ve ekonomik değerleriyle yok etmeye çalışıyorlar. Eski Roma'da Roma tanrı(!) ve tanrıça(!)larının kraliçesi olan Juno'ya duydukları saygıdan ötürü tatil yapılırdı. O gün de sevgililer günü olmuştur. O Hıristiyan kadının aziz hatırası için her yıl o gün sevgililer günü oluyor/olacak. O gün herkes sevgilisine hediye alsın. Böylece bir taraftan az buçuk kalan imanımız da gitsin, cebimizdeki birkaç kuruş para da… Kan ve terimiz üzerinde zevkten debelenen şiş göbekli kapitalist şarlatanlar bizden alamadıkları çocuklarımızın rızkını da böylece cebimizden almış olsunlar.

(Doğruhaber)