Kürtçe Bilmeyen BDP'li Belediye Başkan Adayı Üzerine

12 Ocak 2014 Pazar, 09:55

Kürdistan ve Kürtlere en büyük hakaretlerden birisine daha imza attı BDP teşkilatı. Herdem ve her platformda Kürt dili ve Kürtlerin ana dilinden bahsedeceksin,cKürtlerin hamisi ve tek temsilcisi olduğunu haykıracaksın, Kürdistanda kürt çocuklarını okula gitmemeleri için okulları boykot edeceksin! Ama diğer taraftan Kürdistani gelenek ve göreneklerden uzak, Kürdi konuşmasını bilmeyen birisini getirip, Kürdistanın kalbi Kürtlerin merkezi olan Amed'te belediye başkan adayı koyacaksın. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.

Mevzu bahis olan kişi BDP'nin Diyarbakır belediye başkan adayı Gülten Kışanak'tan başkası değil. Haberlere konu olan ve kendisi de itirafta bulunup Kürtçe öğrenmeye fırsat bulmadığını dile getirme pişkinliğini gösterebiliyor.  Kürtçenin 2. Resmi dil olmasını talep edeceksin ama Kürtçe bilmeyeceksin. Kürtlere Kürt çocuklarına kürtçe konuşmalarını söyleyeceksin ama sen ailenle Kürtçe dışında başka bir dil konuşacaksın.

Allah aşkına söyleyin böyle bir tezat böyle bir çelişki başka nerde görülmüş? Bence bu üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu, bir meseledir. Bir devlet düşünün diğer bir ülkeye bir elçisini gönderirken o ülkenin dilini bilen birini seçmeye özen gösterir. En azından orada görev yapacağını öğrenen diplomat önceden gideceği ülke hakkında araştırma ve bilgi edinmeye çalışır. Gülten Kışanak örneğinden de açığa çıktığı gibi BDP veya diğer illegal yapısıyla PKK düşüncesi ve felsefesinin bu Kürt halkına ne kadar yabancı ve uzak olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Şimdi Amed'e büyük belediye başkanı adayı olmuş bir Gülten Kışanak hanımefendinin halkla olacak iletişimi nasıl sağlayacağını merak ediyorum doğrusu. Gariban Türkçe bilmeyen bir Kürt anasının derdini nasıl gidip , Kürtçe bilmeyen bir şehrin en yetkilisine anlatacağını veya Gülten hanımın onu nasıl anlayacağını merak ediyorum. Aynı şekilde Kürtçe bilmeyen gariban bir Diyarbakırlı köylünün Gülten hanım karşısında derdini ve sorununu nasıl anlatacağını merak etmiyor değilim. Kürdistan coğrafyasında yaşayan bir kürt olarak kafamın köşesinde bir soru işareti takılmıyor değil.!

Kürtlerin diline dinine Kürdistani örf ve geleneklere yabancı birisinin kalkıp kürdistanın en büyük şehrinden belediye başkan adayı olması, Kürtlere ve kürdistana büyük bir hakaret olarak görmekteyim.

Mevlana'nın dediği gibi, "Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol." Benim gibi yüzbinlerce kürdün BDPnin bu siyasetini tasvip etmediği aşikardır.

Son noktayı koymadan önce Gülten Kışanak hanımefendiye bir önerim ve tavsiyem olacak; Teknolojinin bu kadar ileriye gitmiş bir ahirzamanda ve bir dilin öğrenilmesinin ayları bulmadığı bir zamanda yaşadığımızı hatırlatarak, en kısa zamanda bir Kürtçe kursuna gidip Kürtçe öğrenmesi, hem kendisine, hemde temsil ettiği partiye ve en önemlisi Diyarbakır halkının yararına olacaktır.

Selam ve dua ile

(Cudi Cezeri)