Hizbullah Gerçeği ve HÜDA PAR

22 Ocak 2014 Çarşamba, 09:27

Yakın zamanda haber sitelerinde Fethullah Gülen’e ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı ile ilgili bir haber okudum. (http://hurseda.net/Guncel/99336-Hizbullah-Orda-Guclu-Oylari-Nerede.html bu linkten heber detaylarına bakılabilir.)

Tarihi adıyla Kürdistan yani Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bölgenin gerçeği olan ve halkın bağrından çıkan bir hareket olan Hizbullah hareketi var.

Bu hareket bölgede yüzbinlerce insan yetiştirmiş ve çalışmalarını Kur’an ve Sünnet çerçevesinde yapmıştır.

Bu yetiştirme cami eksenli Kur’an halkalarıyla yapılmıştır.

Bugüne kadar 25 binin üzerinde mensubu veya sempatizanı camilerde Kur’an öğrenip öğrettiği için zindan ve işkenceler görmüş, binlerce mensubu Avrupa ve dünyanın değişik bölgelerine hicret etmiştir.

Hareket 2000 yılında rehberi Hüseyin Velioğlu şehid edilip ülke gündeminde kara propagandalarla bitirilmeye çalışılmış ama küllerinden devasa bir oluşum çıkmıştır.

Her ne kadar bu kara propagandalar kısmen batıda bazı insanların bilinçaltında olumsuz bir imaj bırakmış olsa da Kürdistan halkı gerçekleri biliyor ve buna göre bu harekete sahip çıkıyor.

Hizbullah hareketi ikibinli yıllardan sonra zindan ve muhaceratla olgunlaşmış ve eski müntesiplerinin yeni yüzüyle ortaya çıkmıştır. Kürdistan’ın neredeyse her karışında Hz. Peygamberi anma etkinlikleri yapmış Kutlu doğum etkinliklerinde yüzbinler alanları doldurmuştur.

En son Diyarbakır Newroz alanında birkaç milyon insanın katıldığı dev bir Kutlu Doğum etkinliği yapılmıştır. Sayıyı abartılı bulanlara küçük bir not alanda 50 bin peygamber sevdalısı görevli vardı…

Bu gerçeği aslında herkes biliyor. PKK de BDP de ülkeyi yönetenler de biliyor… Ve hatta bu yazıyı yazmama ilham kaynağı olan F. Gülen de bunu biliyor. Bakın ne diyor: "Hz. Muhammed’in Kutlu Doğum Haftasında yapılan mitinglere bakın. Sözde Hizbullah orada güçlü. Dev mitingler. Peki ama neden seçimlere yansımıyor bu? O müslüman oyları nereye gidiyor? AK Partiye gidiyor mu?"

Ama şunu bilmiyor ki Hizbullah şimdiye kadar seçimlerde herhangi bir partiyi desteklememiş.

Bugün Hizbullah’ın destekleyeceği bir parti var. Hür Dava Partisi Kısa adıyla HÜDA PAR.

HÜDA PAR Kürdistan’ın birçok şehrinde seçimlere giriyor ve bu Türk medyası tarafından da görmezden geliniyor. Klasik sol çevrelerinde aslında var olan şeyleri görmezden gelme mantığı var. Yani biz görmezden gelirsek gerçekten de var olamayacaklar. Bu usül bizim Türkiyeli İslamcılar ve batı halklarında da yer edinmiş. Sanki onlar HÜDA PAR'ı görmezden gelseler halk da görmeyecek…

HÜDA PAR Kürdistan'ın birçok şehrinde ve ilçesinde bu seçimlerde ciddi bir varlık gösterecektir.

Kanaatimce seçime girilen yerlerde büyük bir çoğunluğu da kazanacaktır. Çünkü artık sandıklarda oy çalma olmayacak veya olamayacak. Çünkü HÜDA PAR seçime gireceği illerde yeterince örgütlü bir hareket ve BDP/PKK'nin sindiremeyeceği bir yapı… Bu yüzden sadece bu faktör bile BDP tarafından kale gibi görülen yerlerin HÜDA PAR tarafından fethine sahne olacaktır.

Son bir not daha düşmeliyim… 2006 da İlk defa yapılan Hz. Peygambere Saygı mitinginde yüzbinler meydanlara inince bazı analistler, "Nereden çıktı bu Mustazaflar?" demişti… 2014 yerel seçim sonuçları açıklanınca da, "kim bu HÜDA PAR’lılar" şeklinde bir çok analiz okumaya hazır olun…

Selam ve dua ile…

(Mehmet Sabri ÇALAK)