Uçak Kaçırma ve Alkol

08 Şubat 2014 Cumartesi, 13:00

Bazı ziyaretlerde bulunmak üzere, Diyarbakır Havaalanından xxx uçak şirketi ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına uçuyorum.

Uçak biraz havalandıktan sonra bayan hostesler teker teker yolcuları gezerek yolcuların siparişlerini alıyordu. O sırada dikkatimi bir şey çekti. 2 koltuk önde, karşı tarafımda oturan, 40 yaşlarında, kafası kel, normal kilolu, kısa boylu bir yolcu, hostes siparişini almaya geldiği zaman ondan “alkollü içecek” istedi. Bir anda afalladım. Nasıl bir tepki vereceğimi bilemedim. Diğer yolcuların ortasında, yanında yaşlı başlı amcalar, örtülü hanım teyzeler, çoluk-çocuk bulunan bu şahıs, gayet normal bir şekilde “alkollü içecek” istiyordu. Siparişi alan bayan hostes ise kendisine rutin gelen bu istek karşısında, adamın gözleri içine bakarak gayet nazik bir şekilde “Tabiî ki Efendim” cevabını verdi.

Hostes tarafından getirilen alkollü içeceği utanmadan, sıkılmadan yudumlayan bu şahıs, daha sonra eline almış olduğu müstehcen içerikli bir gazeteyi karıştırmaya başladı. Adam alkollü içeceğini yudumlarken, çevreye de leş gibi pis bir koku yayılıyordu. Aman Allah’ım insanlarımız ne hale gelmişti. 1.5 saatlik bir yolculukta bile alkolsüz duramıyorlardı. Adeta günahlarına bu kadar insanı şahit olarak tutmak istiyorlardı. Hostesi kaç kez çağırıp uyarmak istedimse de, bu yaşadıklarımı Allah’a havale edip, pis kokular arasında İstanbul’a ulaştım.

Dün akşam Kharkov-İstanbul seferini yapan ve içerisinde 110 yolcu ve 5 mürettebat bulunan bir uçak, alkollü olduğu iddia edilen Ukrayna uyruklu bir kişi tarafından kaçırılmak istendi. Allah’tan olay herhangi bir can kaybı yaşanmadan sona erdi. Bu olaylar yaşanırken uçaklarda dağıtılan alkollü içecekler konusu yeniden gündeme geldi. İnşallah bu olaydan sonra uçaklarda alkollü içeceklerin yasaklanması ile ilgili gerekli tedbirler alınır.

Yalnız uçaklarda değil, hayatın tüm alanlarında Alkollü içeceklerin yasaklanmasını savunan biri olarak şunu demek istiyorum; Dindar bir nesil isteniyorsa, alkole dayalı boşanmaların önüne geçmek, trafik kazalarında alkol unsurunu ortadan kaldırmak, aile içi şiddet, intihar, kavga vb. olumsuzların önüne geçmek isteniyorsa, en başta günahların anası olan alkolün her alanda yasaklanması alanında gerekli adımlar atılmalıdır.

Tabiî ki bu yasak alkolden rant elde eden çevreleri rahatsız edecektir. Ama dindar bir nesil oluşturmak isteniyorsa, bu konuda gerekli adımların atılması gerekiyor. Ayrıca alkolün zararları konusunda, TV’lerde içki kadehinin karartılması, 18 yaşından küçüklere içkinin satılmasının yasaklanması yetmiyor. Alkolle mücadele adı altında bir mücadele başlatılarak, alkol satışı ve kullanımı tüm alanlarda yasaklanmalıdır.

Son olarak her ne sebeple olursa olsun bu necaseti içenlere Üstad’ın güzel vecize ile sesleniyorum. Zira "helâl dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur." (Nurallah İKBAL)