İslam ve Siyaset

11 Eylül 2015 Cuma, 13:39

Bu hararetli günlerin en önemli tartışmalarından biri siyasetin dili ve ahlakıdır. Bugün belki de  toplumun,  siyaset eşittir yalan, demesinin sebebi yıllardır sözüm ona ülkeyi yöneten siyasetçilerin söyledikleri ve yaptıkları  arasında çok fark  olması hasebiyledir. İşte günümüz toplumu  öyle bir  yozlaştırılmış ki  hiçbir  doğru  ve toplumu  ıslah edebilecek  hiç bir proje karşılık  bulamamaktadır.

İslam’ın Allah [c.c] tarafından gönderildiği andan itibaren bir Müslüman’a her yönüne müdahale etmesi yani doğru olana yönlendirmesi tabi ki onun güzel din ve en güzel öğretmen  olduğunu göstermektedir. Tarih boyunca Resulullah [s.a.v] yaptığı birçok savaşta  ve antlaşmalarda bize   en güzel örneği teşkil  etmektedir. İslam’ın siyasete etkisi öyle güçlüdür ki a’dan  z’ye kadar  adalet ve barış toplumu inşa eder. Buna binaen toplumun kendileri için uğraşan ve çırpınan insanları görmesi ve desteği çok önemlidir.

 Evet, siyaset bir kurumdur. Bu kurumun yanlış ve yalancı kişiler yönetirse yanlış olur. Ama Hz. Ömer’in ahlakını bilen ve ona göre yaşayan birileri gelirse  elbet  o  kurum  görevinin  gereğini  yerine getirmiş olur. İslam’ın siyaseti veya İslami siyaset  kavramları önemli ve üzerinde durulması gereken  kavramlardır. İçinde yaşadığımız çağda Şeytanın  askerleri Müslümanlara karşı verdiği savaşta en önemli kozu algı oluşturmaktır. Amaç siyaseti ayrı Müslüman’ı ayrı göstererek Müslümanların yöneten konuma gelmesini engellemektir.

Mısırdaki  darbe buna bir  örnektir. İslam’ın bütünleştirici ve onarıcı ruhunu bildikleri için  bugün İslam’a karşı verilen savaşta en önemli etkenlerden biride algı oluşturarak İslami kurumlara karşı içi boşaltılmış  bir  kurum oluşturmaktır.  Ama  İslam dini bir Müslüman’ın sofra adabına  kadar yol gösteriyorsa siyasi tavrının da nasıl olması gerektiğini elbette  göstermiştir. Bugün  asıl saldırı İslam’ın dinamiklerine karşı  olmaktadır. Siyaset ise bunun sadece  bir yönüdür.

Selam ve dua ile…   

Muhammed Karakuş (23)