Orta Doğu'da giyilen puşiler ve anlamları...

Orta Doğu'da giyilen puşiler ve anlamları...

Orta Doğu toplumlarında kullanılan ince ve geniş bir giysi olan 'Puşiler', renklerine göre farklı anlamlara sahiptir.

Orta Doğu'da hemen hemen bütün Arap ülkelerinde kullanılan bir giysi türü olan Puşiler, hem ülkeleri hem de gelenekleri yansıtma gibi bir rolü vardır. Hangi ülke olursa olsun, puşi takanlar Araplar, ülkelerini sevdiklerini ve geleneklerine bağlı olduklarını göstermek için takarlar.

Ürdün'de yaşayan yaklaşık 5-6 milyonluk bir Filistin nüfusu bulunmaktadır. Ürdünlüler ve Filistinliler iki ülkenin arasındaki kardeşliği pekiştirmek için birbirlerinin puşilerini de takıyorlar.

Ürdün Puşisi

Ürdün'de, yerli halkın giydiği, beyaz üzerine kırmızı renkte işlemeli olan Puşiler, Bedevileri temsil eder. Kırmızı puşili bir Arap görürseniz hiç çekinmeden Ürdünlü olduğunu anlayabilirsiniz.

Filistin Puşisi

Filistn puşisi de, Ürdün puşisi gibi beyaz üzerine lakin işlemeleri siyah renktedir. Filistin'de ve Ürdün'de yaşayan Filistinliler bu puşileri takmaktadır.

Irak Puşisi

Irak puşisi renk olarak Filistin puşisine çok benzesede arada çok ince bir fark vardır. Filistin puşisinin aksine, Irak puşisi daha seyrek bir desene sahiptir.

Fas Puşisi

Fas'ta ise belli bir renk olmamakla birlikte, daha çok düz renk puşiler kullanılıyor. Sahra bedevileri, koyu renkleri daha çok tercih ediyor.

Kuveyt, Suudi Arabistan ve Katar

Kuveyt Suudi Arabistan ve Katar'ın kullandıkları puşiler neredeyse aynıdır. Ürdün puşilerine çok benzerdir lakin aradaki ince fark ise beyaz üzerine işlenen kırmızı desenlerdedir.