Hariri'nin talimat aldığı anlar canlı yayında görüntülendi

Hariri'nin talimat aldığı anlar canlı yayında görüntülendi

Ortadoğu'da son günlerde alışılmışın dışında gelişmeler yaşanıyor... Suudi Arabistan'da istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Hariri'nin, kendisine talimat veren kişiye baktığı anlar kameralara net bir biçimde yansıdı.

Gerçekleştirilen canlı yayın esnasında ise henüz kimliği bilinmeyen bir şahsın Saad Hariri'ye bir not gösterdiği ve sonrasında Hariri'nin el hareketiyle şahsa git işareti yaptığı görüntülendi.

Arap sosyal medyasında ortaya çıkarılan görüntü Hariri'nin baskı altında olduğu ve talimatlarla konuştuğu iddialarını tekrar gündeme getirdi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, 4 Kasım'da "Suikast tehditleri alıyorum" dedi ve Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifasını açıkladı. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise, Hariri'nin istifasını ülkeye dönmediği takdirde kabul etmeyeceğini söyledi.

Hariri'nin istifası, Ortadoğu'da Suriye, Katar, Suudi Arabistan gibi kriz bölgelerine yoğunlaşan gözleri bir anda Lübnan'a çevirdi.

Hariri'nin 'sığındığı' Riyad'da istifa etmesi, yeni bir krizin kapısını araladı. Hariri, istifa kararına İran ve Hizbullah’ı gerekçe gösterirken, Tahran ve Hizbullah da bu olayı ABD ve Suudi Arabistan talimatı olduğunu açıkladı. Lübnan Başbakanı Saad Hariri, istifa ettiğini açıklamasından çok kısa bir süre sonra Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile görüşmüştü. Lübnan Başbakanı Saad Hariri, istifa ettiğini açıklamasından çok kısa bir süre sonra Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile görüşmüştü. Lübnan Başbakanı Saad Hariri, istifa ettiğini açıklamasından çok kısa bir süre sonra Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile görüşmüştü.

Hariri'nin istifasıyla ilgili çok sayıda iddia ortaya atıldı.

Hatta, Hariri'nin kendisinin bile istifadan habersiz olduğu, Kral Selman'ın daveti üzerine gittiği Riyad'da kendisine böyle bir talimat verildiği öne sürüldü. Önceki gün canlı yayında bir açıklama yapan Hariri'nin "Kısa süre içerisinde Lübnan'a döneceğim" ifadelerini kullandı.

Canlı yayında direktif aldı

Hariri'nin röportaj sırasında gözlerinin kendisine kağıtla bir şeyler gösteren kişiye takılı kalması akıllarda var olan soru işaretlerini daha da büyüterek, istifa sürecinin ve sonrasında gelişen olaylarda Suudi Arabistan etkisi olduğunu ortaya koydu.

Hariri'ye canlı yayında açıklama talimatı!​

Suudi Arabistan zoruyla istifa eden Lübnan Başbakanı Hariri, konuk olduğu televizyon yayınında ülkesine geri döneceğini açıklarken ilginç bir an yaşandı. Hariri'nin kendisine talimat veren kişiye baktığı kameralara net bir biçimde yansıdı.

Riyad’dan verdiği röportajda  Hariri, şu ifadeleri kullandı:

Burada özgürüm. Yarın istesem, seyahat edebilirim. İstifamı normal bir şekilde duyurmadığımın farkındayım. Olumlu bir şok yaşatmak istedim. Kendimi korumak için görevden ayrıldım.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, yeni kurduğu hükümette görevde bir yılını doldurmadan istifa ettiğini açıkladı. Hariri'nin istifasıyla ülke yeniden siyasi bir krizin eşiğine gelirken, Başbakan'ın ülkedeki karar ve yönetim mekanizmalarında Hizbullah ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn ittifakının etkisini kıramaması istifanın önemli sebeplerinden biri olarak görülüyor.

Suudi Arabistan'da devam eden tasfiye süreci belirleyecek

Karmaşık olan bu süreci netleştirecek olan hamle, Suudi Arabistan’da devam eden tasfiye süreci olarak değerlendiriliyor. Zira, Hariri'nin istifa ettiği gecenin hemen ertesi gününde Suudi Arabistan'da 11 prens ve çok sayıda iş adamı tutuklanmıştı. Veliaht prens Muhammed bin Selman'ın başında olduğu bu tasfiye sürecinde başarılı olması halinde, bölgesel kartları kullanacağı düşünülüyor.

Sonuç olarak; Lübnan'ı bir karmaşaya sürüklemek, esasında bölgeye asla faydası olmayacak bir gelişme. Suriye, Irak, Libya ve hatta Mısır'da da olduğu gibi kaos ortamının bitmesi, küresel güçlerin arzu etmediği bir senaryo. (Ajanslar)