Beyaz Miğferliler provokasyon hazırlığında

Beyaz Miğferliler provokasyon hazırlığında

Suriye'deki tarafları uzlaştırma merkezinden yetkililer görmezden gelinen bir noktaya temas ederek, El Nusra militanları ile kendilerini 'yardım örgütü' olarak tanımlayan Beyaz Miğferler'in, İdlib'de, suçunu Suriye hükümetinin üzerine atacakları, kimyasal silah içeren bir provokasyon hazırlığında olduğunu açıkladı. Öte yandan Beyaz baretliler kurgu videolar yayınlıyor.

Rusya'nın Suriye'de yer alan uzlaştırma merkezinin yetkilileri, İdlib yerlilerinden El Nusra (yeni ismiyle Fetih el Şam) ve Beyaz Miğferler'in, kimyasal silah kullanımı içeren bir provokasyon hazırladığını öğrendikleri bir telefon ihbarı aldıklarını belirtti.

İhbarda bulunan İdlibli'nin anlattığına göre El Nusra militanları üç araç ile İdlib'deki Serakib yerleşim yerine 20'den fazla klor gazı konteyneri ve gaz maskesi ile ilk yardım malzemeleri getirdi.

Söz konusu kişinin ifadelerinin aktarıldığı uzlaşma merkezi açıklamasına göre, burada, Beyaz Miğfer üyelerinin kimyasal saldırıdan etkilenen insanlara ilk yardım uyguladığı izlenimi veren sahte görüntüler çekildi.

Ayrıca, 'provayı' andıran bu sahnelerin, üzerinde Batılı bir televizyon kanalının logosunun bulunduğu mikrofonlar tutan muhabirler tarafından kameraya çekildiği belirtildi.

Nitekim açıklamaya göre ihbarı gerçekleştiren İdlibli, görüntüleri çeken muhabirlerin telefonda İngilizce konuşarak birilerine danıştığını da söyledi.

Uzlaştırma merkezi yetkilileriyse, İdlib yerlisinden alınan bu istihbaratın kendilerinde ciddi endişeye sebep olduğunu belirtti.

Rus yetkililerin açıklamasında, "İdlib yerlisinin bu ifadeleri El Nusra militanlarının İdlib'de Beyaz Miğferler ile birlikte yeni bir provokasyon hazırlamakta olduğunu gösteriyor. Suriye hükümetini, yerel halka karşı kimyasal silah kullanmakla suçlamak için zehirleyici maddeler içeren bir provokasyonun hazırlığını yapıyorlar" denildi.

'SAHTE KURTARMA VİDEOLARI'

Beyaz Miğferler (White Helmets), adını Fetih el-Şam Cephesi olarak değiştiren, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi'yle yaptığı işbirliğiyle biliniyor. Beyaz Miğferler'in insan kurtarma videolarının çoğunun sahte olduğu da bugüne kadar defalarca açığa çıktı.

ABD VE İNGİLTERE'DEN MİLYONLARCA DOLAR

Batı hükümetleri tarafından fonlanan, spekülatör George Soros'la bağlantısı bulunan Beyaz Miğferler'in kurucusu ise eski İngiliz subayı James Le Mesurier. Beyaz Miğferler'in maddi kaynakları arasında, Beşar Esad'a karşı Batı müdahalesini savunan ve spekülatör George Soros'la bağlantılı olan Purpose Inc. bulunuyor. Purpose'un kurucularından biri, yine Soros bağlantılı Avaaz'ın da kurulmasında rol üstlenen Jeremy Heimans. ABD ve İngiliz hükümetleri, bu kuruluşa milyonlarca dolar para aktardıklarını kısa bir süre önce itiraf etmek durumunda kaldılar. Zamanın ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, 27 Nisan'da yaptığı basın toplantısında, Washington'ın örgüte 23 milyon dolar aktardığını kabul etti. İngiliz hükümetinin ise 2013 yılından bu yana desteklediği Beyaz Miğferler'e 2016 yılı Mart ayı sonuna dek kamuoyuna yansıdığı kadarıyla 18.7 milyon sterlinlik yardımda bulunduğu ortaya çıktı. Fransa da kuruluşa para aktaran ülkeler arasında. (Kaynak: Sputnik)