Yerli füzeye yeni özellik eklendi

Yerli füzeye yeni özellik eklendi

Yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı savaşan 'Orta Menzilli Anti-Tank Füze (OMTAS)' gücüne güç kattı. Yerli olarak geliştirilen füze artık araçlara entegre edilerek mobil olarak da kullanılabilecek.

Roketsan tarafından geliştirilen 'Orta Menzilli Anti-Tank Füze (OMTAS)' üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı koyuyor.

Kızılötesi arayıcı başlık ile karadan karaya zırhlı hedeflere karşı kullanılan OMTAS'ın 4 km menzili bulunuyor. Atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özelliğine sahip anti-tank füzesi piyade birlikleri için geliştirildi.

Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili olan füze, gündüz-gece ve tüm hava koşullarında görev yapabilme özelliğine sahip.

At-Unut ve At-Güncelle kullanım modlarına sahip OMTAS, hedef güncelleme yeteneğinin sunduğu esneklik ile sutre arkasından atış, sutre arkasında gizlenmiş hedeflere atış, hassas vuruş noktası ayarlayabilme ve vuruş etkinliği değerlendirme imkanı sağlamakta olup sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabiliyor.

Füzeye yeni özellik eklendi

OMTAS üzerinde güncelleme ve geliştirme çalışmaları da devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından, füzeye eklenilen yeni özellik hakkında bilgi verildi.

Yapılan açıklama şöyle:

“Zırhlı hedeflere karşı kullanılan orta menzilli tank savar füzemiz OMTAS, araçlara entegre edilerek mobil olarak da kullanılabilecek."

Teknik Özellikleri:

Çap                                      160 mm

Azami Menzil                         4 km

Asgari Menzil                         0,2 km

Ağırlık                                     35 kg (Kompozit Tüp Dahil)

Yakıt Tipi                                 HTPB Bazlı Az Dumanlı Kompozit Yakıt

Harp Başlığı Tipi                     Reaktif Korumalı Zırhlara Etkili Duyarsız Tandem Harp Başlığı

Güdüm                                    Görüntüleyici Kızılötesi (IIR)

Hedef Tipleri                            Ağır Zırhlı/Zırhlı Araçlar

Saldırı Tipleri                           Doğrudan ve Üstten Vuruş

Lançer Görüntüleme Sistemi   Termal ve TV Kamerası

(Yeni Şafak)