Adana Valiliğinden Bayrak Krizi Açıklaması

Adana Valiliğinden Bayrak Krizi Açıklaması

Adana Vali'liği Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında Vali Hüseyin Avni Coş ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz arasında yaşanan olay hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

ADANA- Erken Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında Adana Valisi Hüseyin Avni Coş Ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz arasında yaşanan tartışmanın yankıları sürerken olayla ilgili Adana Valiliğinden bir yazlı açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, çelenk koyma tören alanına Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığında çalışan iki personel tarafından üzerinde, '' Bu şehir için yapacak daha çok işimiz var. Zihni aldırmaz yazılı pankart, bulunan stant getirilip kurulması ve burada yine üzerinde ,'Zihni Aldırmaz Büyükşehir Belediye Başkanı' ibareli karton üzerine iliştirilmiş bayrak rozeti dağıtılacağının öğrenilmesi üzerine güvenlik kuvvetleri tarafından, tören programında olmaması ve tören alanının yerel seçime yönelik propaganda ve kişisel reklam vasıtası olarak kullandırılmaması konusundaki duyarlılıkları sonucunda stant kaldırılmış, dağıtım işinin tören sonrasında yapılması istenilmiştir.'' denildi.

Güvenlik kuvvetlerinin müdahalesinin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından bayrak dağıtımının engellenmesi şeklinde çarpıtılarak kamuoyuna aktarıldığı ifade edilen açıklamada,''İl Valisinin, Bayrağımızın ve Atatürkümüzün, Cumhuriyetimizin 76 milyonun ortak değeri olduğu, kimsenin bu kavramları istismar etmemesi, kişisel reklam malzemesi yapmaması konusunda uyarılarda bulunulmuş, ancak söz konusu şahsın hadise çıkartmak, olayı faklı yönlere çekmek, provoke etmek doğrultusunda yaklaşımları sezilince görüşme sonlandırılarak tören programına devam edilmiştir'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, dağıttıkları bayrağın kenarına ''Zihni Aldırmaz Büyükşehir Belediye Başkan V.'' yazdıran, Uğur Mumcu Meydanı'ndaki çiçek kulesinin zirvesinden Türk Bayrağını indirip, Belediye logosunu astıran ve bu hareketleri nedeniyle kamuoyunca tepkiyle karşılanan uygulama sahiplerinin, bu sefer rozet dağıtma bahanesiyle kurdukları propaganda standı vesilesiyle bayrak istismarına kalkışmaları samimiyetlerini ve niyetlerini ortaya koymaktadır'' şeklinde ifadeler yer aldı. (Yunus Emre-İLKHA)