Hizb-ut Tahrir'e Ceza Yağdı!

Hizb-ut Tahrir'e Ceza Yağdı!

Hib-ut Tahrir davasında ceza yağdı. Sanıklardan bir kişi 15 yıl, 7 kişi de 7,5 yıl hapis cezalarına çarptırıldı.

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Hizb-ut Tahrir Bursa davası yapılan karar duruşmasında yüksek cezalar verilerek karara bağlandı.

Hizb-ut Tahrir'li gençlerden, Suat Çoban'a 15 yıl, Nurettin Göksugüzel, Nihat Kurtaran, Serdar Yılmaz, İsmail Özcan, Mesut Şahin, İbrahim Er ve Mehmet Sena Arat'a 7,5'ar yıl ceza verildi.

Bu dava kapsamında ceza alan Suat Çoban aldığı 15 yıl ceza ile ilgili şunları söyledi.

“24 Temmuz 2009 sabahı evlerimize yapılan baskınla gözaltına alındık. Emniyette öğrendiğimiz suçlamalar ise komik, basit ve asılsız iddialar idi. İş arkadaşlarımız ve aile dostlarımızla yaptığımız görüşmelerin örgütsel faaliyet kapsamın da değerlendirildiğine şahit olduk. Yaşça benden büyük olan bir arkadaşımın telefonda bana abi diye hitab etmesi benim bu dava kapsamında yönetici olarak görülmeme ve sırf bundan dolayıda yöneticilikten 15 yıl hapis cezası almama neden oldu.

Yine ankösörlü telefon kullanmamız gizli bir örgütsel yapılanma içerisinde olduğumuzun delili olarak kabul edildi. İşte bunlar gibi komik ve basit gerekçelerle bu cezaları almamız açıkça göstermektedir ki 28 Şubat ruhu hala Türkiye üzerinde hakimdir. Ve yargı kılıcı müslümanlar üzerinde eski keskinliğini hala korumaktadır.”

Yine bu dava kapsamında ceza alan Nihat Kurtaran şu açıklamayı yaptı;

“2009 yılında Endonezya'da gerçekleşen dünya alimlerinin katıldığı konferansa katılmam sebebiyle hava limanında göz altına alınarak özel yetkili mahkemeye çıkarıldım ve hakkımda terör örgütü kapsamında dava açılarak İstanbul 14.özel yetkili mahkeme tarafından terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla ceza kesildi.” (Haksöz)