Apple CEO'su: iPhone'nuzdaki bildirimleri kapatın, ben öyle yaptım

Apple CEO'su: iPhone'nuzdaki bildirimleri kapatın, ben öyle yaptım

Katıldığı TIME 100 etkinliğinde konuşan Apple CEO'su Tim Cook, kullanıcıların telefon bağımlılıklarından rahatsız olduklarını belirterek iPhone'lara gelen bazı bildirimleri azalttıklarını ifade etti.

Cep telefonu bağımlılığı olarak adlandırılan 'nomofobi' sağlık üzerinde ciddi etkilere yol açıyor. Katıldığı TIME 100 etkinliğinde konuşan Apple CEO'su Tim Cook, kullanıcıların telefon bağımlılıklarından rahatsız olduklarını belirterek iPhone'lara gelen bazı bildirimleri azalttıklarını ifade etti.

Günümüzün büyük problemlerinden birisi olan telefon bağımlılığının şirket için rahatsız edici olduğunu belirten Cook, iPhone telefonlara gönderilen bildirimlerin bu yüzden azaltıldığını ifade etti. Cook konuşmasında "Apple'ın kullanıcı süresini hiçbir zaman üst düzeye çıkartmak istemedik" ifadesini kullandı.

Konuşmasında kendisinden örnekler veren Cook, telefonunun bildirimleri üzerine düşündüğünü anlattı. Günde alması gereken bildirim sayısının, onu hayatına kattıklarını ve hayatından çaldıklarını düşündüğünü belirten Cook, telefonunda bulunan birçok bildirimi kapattığını, kullanıcıların da eğer iPhone'ları varsa bunu yapmaları gerektiğini belirtti.

Tim Cook'a göre aldığı bildirimler onu daha iyi bir insan yapmıyordu. Tim Cook'un dinleyicileri etkileyen bir sözü ise şöyle oldu:

"Eğer diğer insanların yüzüne telefonunun ekranına baktığın kadar bakmıyorsan, yanlış yoldasın." 

Apple'ın 2018 yılında düzenlemiş olduğu tanıtım toplantısında iOS sürümlerine gelen ekran süresi özelliği ile çok konuşulmuştu. Ekran süresi ile kullanıcıların telefonlarının başında geçirmiş oldukları süreler takip edilebiliyor, ebeveynler çocuklarının telefon başında geçirecekleri sürelere kısıtlamalar getiriyorlardı.