Guaido, Venezüella'da ABD'nin 'askeri müdahalesini' değerlendiriyor

Guaido, Venezüella'da ABD'nin 'askeri müdahalesini' değerlendiriyor

Venezüella’da geçen hafta darbe girişiminde bulunan Juan Guaido, ABD’nin askeri müdahalesi dahil her seçeneği değerlendirebileceğini söyledi.

Kendisini geçici Devlet Başkanı ilan eden Juan Guaido, BBC’ye verdiği röportajda, ABD'nin olası bir askeri müdahalesi ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, Nicolas Maduro yönetiminin ‘ülkeye felaket getiren süreci daha da radikalleştirmesi halinde tüm seçenekleri değerlendireceğini’ kaydetti.

BBC, bu ifadeleri “Guiado, ABD’ye müdahalede bulunma çağrısı yapmayı düşünüyor” şeklinde duyurdu.

ABD'nin kendisine verdiği desteğin ‘kesin olduğunu’ savunan Guaido, "Bence Başkan (Donald) Trump'ın pozisyonu sabit ve buna tüm dünya gibi biz de minnettarlık duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

LAVROV'DAN ABD'YE: REJİMİ DEĞİŞTİRMEYE YÖNELİK PLANLARDAN VAZGEÇİN

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen gün Moskova'da Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza'yla bir araya gelmişti.

Lavrov, ABD'ye Venezüella’da rejimi değiştirmeye yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

ORDU MADURO'NUN YANINDA

Ulusal Meclis Başkanı Guaido, Ocak ayında kendisini geçici Devlet Başkanı ilan etmişti. Aralarında ABD, İngiltere ve bazı Latin Amerika ülkelerinin de olduğu 50'den fazla ülke Guaido’yu desteklemişti.

Guaido, 30 Nisan’da kendisini destekleyen askerlerle birlikte orduya darbe çağrısı yapmıştı. Ancak girişim kısa sürede bastırılırken, Venezüella Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez da silahlı kuvvetlerin Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun yanında olduğunu açıklamıştı. (Sputnik)