Süleymani: And olsun hepinizi öldüreceğiz

Süleymani: And olsun hepinizi öldüreceğiz

İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışındaki askeri- istihbari faaliyetlerini yürüten Kudüs Kuvvetleri'nin Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani, IŞİD'in İran'a yönelik tehdit videolarına sert tepki gösterdi.

IŞİD'in, Irak-Suriye sınırında esir aldığı İranlı asker Muhsin Haceci’nin boğazını keserek öldürmesi ülkede örgüte yönelik sert tepkilere neden oldu. 
 
Olaya en sert tepki, İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyonlarından sorumlu Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani'den geldi.

Bir mesaj yayınlayarak Haceci’nin ailesine başsağlığı dileyen General Süleymani, "İran’ın cesur evlatları İslam dünyasında vahabi tarikatı ve terörün köklerin kurutacak. Bu tür cinayetlerin şimdiye kadar binlerce örneği Irak ve Suriye’de Şii ve Sünni müslümanlara karşı işlendi, ancak İslam ümmetinin azim ve iradesini etkileyemedi" dedi.

Süleymani, "Şehidimizin kesilmiş boğazına and olsun hepsini öldürmeden oturmayacağız" diyerek örgütten intikam alacaklarını söyledi

Lübnanlı sunucudan IŞİD'e Şimr benzetmesi

Lübnan'ın El Manar televizyon kanalının sunucusu Minar Sabbag, IŞİD tarafından esir alındıktan sonra öldürülen İranlı Muhsin Hüceci'nin görüntüleriyle ilgili Twitter hesabında tepki gösterdi.

Sabbag Twitter hesabında şu ifadelere yer verdi: Tüm hayatım boyu Aşure Günü ile İmam Hüseyin (a.s) ve lanetli Şimr'in olayını aklımda canlandırmak istiyordum; Bugün gördüklerimin ardından artık buna gerek kalmadı.

Irak-Suriye sınırında yer alan Tanaf bölgesinde geçen pazartesi günü yaşanan çatışmalarda İranlı asker Muhsin Haceci’yi esir alan IŞİD, askerin boğazını kesip görüntülerini internetten paylaşmıştı.

IŞİD önceki gün de Farsça bir video yayınlayarak İran’ı Tahran’da yeni eylemler yapmakla tehdit etmişti.

Bu arada IŞİD tarafından başı kesilerek öldürülen İranlı asker Muhsin Huceci'nin cepheye giderken ailesiyle vedalaşma anına diar görüntüler yayınlandı. (Ajanslar)