AK Parti hükümetini kızdaracak çağrı

AK Parti hükümetini kızdaracak çağrı

Almanya'da Yeşiller Partisi Milletvekili Volker Beck, ülkesinin Türkiye'de hükümete muhalif kişilere vize vermesi çağrısında bulundu. Volker Beck, Almanya'nın Türkiye'de siyasi takibata uğrayanlara iltica hakkı tanımasının iyi ve doğru olmakla birlikte yeterli olmadığını söyledi.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Göç Politikası Sözcüsü Volker Beck Almanya’ya yasal yoldan gelişler için başka imkanlar da tanınması gerektiğini belirtti. Beck mevcut yasaların gazetecilere ve araştırmacılara sorunsuz, hızlı bir biçimde çalışmalarını sürdürmek için oturum izni ve vize verilmesine imkân sağladığını söyledi. Yeşiller milletvekili Volker Beck bu sayede Almanya’ya gelenlerin korunmuş olacağını ve uzun bir iltica süreci yaşamadan siyasi faaliyetlerini sürdürebileceklerini belirtti.

Almanya Devlet Bakanı Michael Roth daha önce konuyla ilgili olarak "Almanya dünyaya açık bir ülke ve prensipte siyasi olarak takibata uğrayan herkese açık. Almanya'ya iltica başvurusunda bulunabilirler. Bu durum sadece gazeteciler için geçerli değil. İltica hukuku bunun için var" açıklaması yapmıştı.

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) verilerine göre bu yıl Eylül ayına kadar Türkiye'den yapılan iltica başvurularının sayısı 3 bin 800'ü geçti. Geçen yılın tamamında Türkiye’den iltica başvurusu yapanların sayısı yaklaşık bin 800'dü. (DW)

Ettiketler:Volker Beck