5 Suudi Prens daha ortadan kayboldu

5 Suudi Prens daha ortadan kayboldu

Suudi Arabistan vatandaşı Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğunda kaybolmasından sonra yaşananlara itiraz eden hanedan üyesi beş kişinin ortadan kaybolduğu iddia edildi.

Almanya'da sürgünde yaşayan Suudi hanedan üyesi Prens Halid Bin Ferhan Al-i Suud, Independent'a yaptığı açıklamada; Haşikci'nin kaybolmasından 10 gün kadar önce benzer bir kaçırma planının kendileri için yapıldığını söyledi.

41 yaşındaki Prens Halid Bin Ferhan, yetkililerin kendisine, Kahire'deki Suud Büyükelçiliği diplomatlarıyla görüşmek için Kahire'ye gitmesi konusunda bir şeyin olmayacağına dair kendisine garanti verildiğini, teklifi kabul ettiği takdirde milyonlarca doların kendisine vaat edildiğini söyledi.

Suudi Yetkililer Prens Halid Bin Ferhan'a, ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu bildiklerini ve kendisine yardım etmek istediklerini söylediler.

Prens Halid Bin Ferhan, geçen hafta Suudi Arabistan'daki yetkililerle yapılan toplantıda gazeteci Haşikci olayından memnuniyetsizliğini dile getiren 5 prensin ortadan kaybolduğunu ve şuan kesin olarak nerede olduklarının bilinmediğini söyledi.

Suudi makamlarının kendisine de Suudi büyükelçiliğinde yüz yüze görüşme teklif ettiğinin altını çizen Prens Halid Bin Ferhan, büyükelçiliğe gidersem başıma ne geleceğini bilmediğim için teklifi kabul etmedim dedi.

Prens Halid Bin Ferhan, Suudi Arabistan'da hapishanelerde bulunan birçok prensin olduğunu söyledi.

"Sadece beş gün önce, bir grup, Kral Selman'ı ziyaret etti ve Al-i Suud'un geleceği için korktuklarını belirtti ve Sayın Kaşıkçı'nın olayından bahsettiler. Hepsi hapse atıldı." (Ajanslar)