Kadir Gecesi Basel’de Dua ve İbadetlerle ihya edildi

Kadir Gecesi Basel’de Dua ve İbadetlerle ihya edildi

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı'nın 27'inci gecesine denk geldiği rivayet edilen Kadir gecesi, İsviçre'nin Basel şehrinde dua ve ibadetlerle ihya edildi.

Basel Said-i Nursi Camiinde düzenlenen Kadir gecesi özel programı Kur'an tilavetiyle başladı.

Ayet ve Hadis ışığında Kadir gecesiyle ilgili ön plana çıkan hususlara değinen Said-i Nursi Camii imamı Ramazan Yörük, "Her Kadir Gecesi'nin müminlere her yıl bir ömürlük bir fırsat sunmuş olmasıdır." dedi.

Yörük "Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır' ayeti, Kadir Gecesi'nin bir ömürlük zamana eş değer olduğunu anlatmaktadır. Eğer şu ana kadar yaşadığımız ömrü iyi değerlendiremediysek bu gece bize bir ömre bedel imkân sunmaktadır. Bu yönüyle Kadir Gecesi diğer bütün kutlu zamanların üstünde ve önündedir, Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet ve umut kapısı olarak bahşettiği mübarek bir gecedir. Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır." ifadelerini kullandı.

Dünya’nın her yerinde gönüller yapmaya çalışmalıyız

"Kadir Gecesi'ni idrak ederken Müslümanlar, Dünya’nın neresinde olursa olsun topyekûn açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların, ihtiyaç sahiplerinin gönüllerini yapma ile mükelleftir.” diye konuştu.

Program yapılan dua ile son bulurken, Yatsı namazına muteakip verilen kısa bir aranın ardından Tesbih namazı kılındı. (Hürseda Haber)