Fransa Fransa'da Sarı Yelekliler paketine 'İslam reformu' da girdi

Fransa Fransa'da Sarı Yelekliler paketine 'İslam reformu' da girdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aylardır devam eden Sarı Yelekliler gösterilerine cevap olarak hükümet politikasını değiştireceğini açıklayarak, yeni bir reform paketi açtı. Pakette ülkedeki İslam konusunun de ele alınması dikkat çekti.

Eylemlere atıfta bulunarak 'ikinci perde' şeklinde adlandırılan reformun sunumunu Başbakan Edouard Philippe mecliste yaptı. Philippe, hükümetin 2021 seçimlerine kadar politikasını 'çevre ve sosyal adalet' çerçevesinde sürdüreceğini söyledi.

"Sosyal adalet, çalıştığınızın karşılığını almanız anlamına geliyor." diyen Başbakan Philippe, statükoyu devam ettirmek istemediklerini, ülkenin değişime ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Hazırlanan ilk değişikliklerde yüksek gelirli kişilerin işsizlik maaşı azaltılırken, normal emeklilik yaşından sonra çalışmaya devam edenler için fazladan prim verilecek. Hane başına 350 Euro'ya kadar daha az gelir vergisi alacaklarını açıklayan Philippe, çevre içinse israf ile mücadeleyi Meclis'in bir numaralı gündemi haline getireceklerini belirtti.

Fransa'da İslam yeniden düzenlenecek

Başbakan Philippe reform paketi içinde ülkedeki İslam'ın da yeniden ele alacaklarını açıkladı.

Radikal İslam ile mücadeleye devam etme isteklerini yineleyen Philippe, "Fransa'da İslam, burada yetişmiş ve Fransızca konuşan imamlar yetiştirmelidir. Çok sayıda imam ve müezzinin yabancı ülkelerden maaş aldığı şimdiki sistem son bulmalıdır." dedi.

Fransa'da çok sayıda camide görev yapan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı imamlar Türkiye'den maaş alıyor. Macron'un yeni reformundan bu camiler de etkilenecek. (Euronews)